Česká verze Creative Commons

Právě dnes se Creative Commons dočkala oficiální české lokalizace.

Co to znamená a co to Creative Commons vůbec je?

Creative Commons je forma licence, která definuje formu duševního vlastnictví autorského díla.
Odedneška mají čeští autoři možnost svá díla vystavit pod českou verzi licence, vytvořenou v národním jazyce a v souladu s českým autorským právem.

Pokud vytváříte autorské dílo a budete ho licencovat pomocí Creative Commons, usnadníte jeho šíření po internetu, a zároveň samozřejmě budete moci sami definovat některé parametry a způsoby nakládání s dílem.

Zjednodušeně řečeno, CC významně rozšiřuje možnosti českého autorského zákona, umožňuje autorovi přehlednější kontrolu nad šířením jeho díla, které se tímto způsobem dostává k podstatně větší části publika, podporuje kreativitu (možnost remixovat a upravovat) a autor si tímto způsobem podstatně zvyšuje svůj kredit a samozřejmě pokud má autor nějaké know-how, podaří se mu na jeho díle vydělat.

Obecně mají licence CC společné charakteristiky:
– licence dovolují dílo šířit (i když za různých podmínek)
– licence vyžadují, aby při šíření díla nebo jeho zpracování byly uvedeny údaje o díle (autor, název díla, url, apod..)
– při šíření díla je nutno připojit url odkaz na CC licenci
– licence jsou neodvolatelné (držitel autorských práv má sice právo licenci odvolat, nicméně nemůže zamezit uživatelům nakládat s kopií nebo modifikací díla, která byla získána/vytvořena v době trvání licence)
– licence zanikají v případě porušení licenčních podmínek ze strany nabyvatele

http://www.creativecommons.cz/

http://www.zive.cz/Bleskovky/Popularni-licence-Creative-Commons-je-oficalne-v-cestine/sc-4-a-146609/default.aspx


One thought on “Česká verze Creative Commons”

  1. Ok, tak já Vám tedy také něco povím. Já se narodila 23.5. rok, nebudu zmiňovat. Od mala se ptám lidí na znamení po delší době jsem se začala i ptát i na datum narození. Nejdříve jsem se zaměřila pouze na dvacettrojky, které se narodily 23.5., znám 3 holky mezi nimi jsem i já. Každá v jiném roce. Jen vím, že tyto holky přitahují lidé. Každopádně jedno je jisté, ty holky jsou šílené, ale v dobrém slova smyslu!!!! Po zatěžkávací zkoužce mého života jsem zjistila, že číslo 23 se nedá ojebat!!! Ne doslova, když mluvim o holkám, ale myslím, že pro číslo 23 nic není nemožné!!! Možná proto se o něm říká, že je filmové číslo. Protože ve filmu je vše možné!!! Ono totiž, když to řeknu zjednodušeně. Tak se skládá z dvojky a z trojky. Dvojka je číslo lásky a trojka je číslo dostatku peněz!! No a když se spojí láska a peníze a je to od srdce, tak se dějí dobré věci. Zkoumám to ještě stále. A nevím, zda-li mohu říct, protože vše záleží i na výchově jedince a nevim, zda-li 23 dokáže být dobrou i v případě, že neměla dobré dětství nebo rodiče. Budu zkoumat dál. Jednu věc, ale vím jistě. 23 se nedá ojebat!!!!! A vrací úder!!! Mějte se krásně

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..