Nikdy nebudu na Facebooku

Nedávno jsem se připletl do skupinky kamarádů a jen tak mezi řečí došlo i na dotaz „už máš profil na Facebooku?„. Otázka nebyla směřovaná mě, ale na kamarádku, která zavrtěla hlavou a pronesla, že je na Badoo (dostala podvodný e-mail) a že je to opruz a že tam leze jenom když jí příjde na e-mail oznámení, že jí některý z přátel zanechal vzkaz. Hned jsem se zapojil do diskuze a navrhnul jsem dotyčné slečně, že pokud nechce, aby jí nechávali kamarádi vzkazy v jakémsi pochybném vzkazníku v ještě pochybnější sociální síti, tak ať svůj profil smaže. Víme moc dobře, že když se zruší takový profil, tak je to jenom „na oko“ a veškerý váš materiál, obsah a texty jsou majetkem společnosti a zůstanou tam navěky. Každopádně pokud to jsou dobří přátelé a dotyčná jim slušně vysvětlí, že se socíálního síťování již neúčastní, nebude je to nutit jí posílat další vzkazy a využijí jinou formu komunikace (telefon, e-mail, ICQ, skype). Vysvětlujte to ale robotům, kteří většinu těchto vzkazů od kamarádů rozesílají.

I já často bývám tázán na můj profil na Fakebooku. Když se optám, jaké výhody by mi členství v tomto stádu hloupých oveček přineslo, dostávám stále stejné odpovědi:

Že už tam jsou skoro všichni. A co já stím? Potřebujete mě tam mezi sebou? Když už tam jsou všichni, znamená to, že i já musím patřit (další) soukromé společnosti a vytrvale jí věnovat mnoho podrobností a času?

Gmail mi před pár dny nabídnul službu, o kterou jsem nežádal a přesto jsem ji dostal a která mi má zprostředkovat něco, co mi zřejmě usnadní život, nebo umožní být v těsnějším kontaktu s někým dalším. Řeč je o BUZZ. Patřím mezi ty uživatele, kterým akorát přibyly vrásky, protože to je další věc, která tu už je v několika variacích a bude akorát krást vzácný čas.

Jeden postřeh za všechny, který se mi objevil právě na Google Buzz: do riti aj s tymto.. ignorujem social networks a priblbly Google mi ho supne rovno do mailu..

Facebook prý slouží ke komunikaci. Vždyť kvůli tomu vzniknuly e-maily (a drtivá většina všech e-mailů je spam) a taky kvůli komunikaci si všichni zakládali ICQ (které je dneska akorát k vzteku a také plné spamu), kam mi píšou povětšinou uplně neznámí lidé a ty reální přátelé mi za celou dobu poslali všehovšudy asi dva řádky textu.

Říkáte že to ke komunikaci nestačí, že chcete nějakou komunitní síť? Kvůli tomu jste si hromadně zakládali profily na libimseti. Navíc na fakebooku je uplně ta samá sestava lidí, která má profil na libimseti a svého času tu byli stejně aktivní (možná to někomu vydrželo), jako jsou dnes na FB.

Dalším argumentem je být v kontaktu s přáteli. Od čeho všichni máte mobil? Nebo vy mobil nemáte? To vám nevěřím.

Někdo může říkat, že se tam dozví o akcích a společných plánech ostatních. Na to, že žádné přátele nemám a že nikam nechodim, se asi nevymluvim, nicméně informace o akcích a společenských událostech se ke mě dostanou i jiným způsobem. Hledat informace na internetu není nic složitého a mnozí se snaží jejich přísun co nejvíce zjednodušit (třeba přes RSS), a přitom nemusím být členem kdejaké skupiny a podobně. Co když je ale nějaká akce, která je VIP Facebook members only? Bavte se dobře, v této společnosti bych se necítil nejlépe.

No a ve finále neotřepanější argument je ten, že facebook zjednodušuje život. Jak mi může něco tak prvoplánového zjednodušit život, když tomu musím denně věnovat spoustu času, abych promazal nebo profiltroval stovky nesmyslů, kterými mě budete zásobovat a riskovat, že mě třeba můj šéf nachytá jak si místo práce vysedávám na Facebooku? Jak mi může usnadnit život být něčeho fanouškem, nebo mít členství v nějaké přiblblé skupině, která mi nic nepřinese a jenom mě okrádá o čas? Ve skutečnosti Facebook závažným způsobem komplikuje vaše životy a představuje reálné nebezpečí!

Kdo není na FB, jako by nebyl. To se dříve říkalo o internetu… Někdo se zmůže na profil na Facebooku, někdo na blogísek :)

Ve společnosti je zažitá představa, že člověk musí někam patřit. Být součástí nějakého společensví, sdílet prostor nebo prostředky. Ať už si za to dosadíte jakýkoli výdobytek moderní techniky (iPhone, Facebook, Google), mnozí to mají prostě za ty internety a síťování a hotovo. Sociální sítě prostě zažívají boom a tomu se přizpůsobují všechny (staré i nové) služby (lide.cz, Google Buzz…)

Přijde mi, že Facebook ani nikdy žádnou pořádnou reklamu nepotřeboval. Tu mu dělali sami hloupí uživatelé, jejichž počet stále roste. Na tu negativní reklamu narážím v posledních dnech nějak podezřele často. Naposledy například Kvaky. Nebudu se přidávat ke společnosti, která se mi svojí monstrozitou, demencí mnoha uživatelů, cenzurováním a celkovým přístupem prostě vůbec nelíbí. (Facebook smazal fan page České pirátské strany).

Navíc mám takové nemilé tušení, že se z FB brzy stane něco úplně jiného. Jelikož se na Fakebook každým dnem přidává stále více oveček, je tu vysoká pravděpodobnost, že až databáze obsáhne maximum možných uživatelů a shromáždí o nich maximum osobních informací, něco se stane. Nedokážu přesně popsat co se stane, ale zlověstné šimrání v břiše (které se dostaví vždy, když se téma přesune k Facebooku) dává tušit, že to bude něco, co se žádnému uživateli nebude líbit. Něco jako virtuální otrokář Big Brother sahající ovšem až do reálných sfér. Moderní sociální inženýrství a promyšlenější FB aplikace tomu nasvědčují. Už několika lidem jsem se s tímhle svěřoval a říkal jim: Máš účet na fakebooku? Udělal jsi největší chybu svého života!

I když se mé černé představy třeba nenaplní, pořád je tu tolik jiných rizik, které si uživatelé stále neuvědomují, ale o kterých už bylo napsáno mnoho… Facebook (a obecně celý internet) není jenom o přátelích, starých známých, jednoduchých hrách, nebo zábavných klipech. Nejsou to jenom ti usměvaví sluníčkoví lidé z vašeho kontaktlistu, se kterými si tak suprově pokecáte. Internet je plný úchylů, šmíráků, hackerů, tvůrců virů, zlodějů identity a spekulantů. Co když nechci, aby všichni věděli jaké mám přátele, případně že mě někdo má za přítele? Vždy, když si prohlížím seznam kamarádů libovolného uživatele, vybavuje se mi povídání o únosech lidí a požadovaném výkupném… Děti jsou radost i starost, když si ale někdo tu starost nepřipouští a vesele uploaduje fotografie svých ratolestí na veřejnou síť, nejeden pedofil se zaraduje, protože už mu stačí opravdu jenom málo, aby si vytipoval kdy rodiče nebudou doma, nebo do kolika má dítě školu a vetřít se třeba pod záminkou společných zájmů nebo kamarádů, které lze tak snadno dohledat na internetu…

Největší slabinou každého zabezpeční není nějaká bezpečnostní díra, ale hloupý uživatel, který nevědomky o sobě a svých známých ochotně tyto informace sděluje! I já jsem se čirou náhodou jen jako nahlížející tichý společník (díky facebooku nebo friendsea) dozvěděl několik osobních informací, pikantností a dokonce i hesel(!), které by nešťastný uživatel z očí do očí asi takhle ochotně nesděloval.

Sociální inženýrství není v tomto případě vůbec potřeba. Na ICQ mi jednou z ničeho nic naprosto cizí člověk začal psát že je šťastný a posílat podrobné informace o jeho nastávající, které doložil i fotografiemi šestnáctileté slečny i jeho vozidla. Asi měl Facebook zrovna výpadek a on se potřeboval někomu svěřit a asi chtěl, abych jim šel za družičku :)

Opravdu poznávám na Facebooku hodně známých, až mě to začíná trochu děsit. Čím víc těch lidí tam vidím, tím menší mám chuť se k nim přidat. Že budu odstrčený? Tak ať, od některých věcí je dobré mít odstup. Jedná se pouze o další nástroj ke komunikaci, jakési zprostředkování společných setkání s přítelem třeba na druhé straně zeměkoule a protože tam jsou (skoro) všichni pohromadě a snadno si můžete najít na koho si jenom vzpomenete. Je to jednoduché a na jednoduchost Facebook sází. Registrace je snadná a pro mnoho mladých lidí je a bude právě Facebook tou první sociální sítí, virtuální existencí a prostorem pro komunikaci s ostatními postiženými. Nevím jaké můžou být poměry na dnešních základních školách, ale tipuji, že když dnešní sedmák nemá profil na fakebooku, tak je za outsidera. A také předpokládám, že takový školák objevující spousty nesmyslných anket, aplikací a her je přesvědčen, že je musí přeposlat maximálnímu množství lidí, aby se taky pobavili nad nově objevenou blbostí…

A o tom to je. Obtěžuje mě to. Obtěžují mě řetězové e-maily, obtěžují mě ICQ hoaxy typu přepošli to alespoň 20ti kontaktům a tvoje květinka zmodrá, obtěžují mě vzkazy tohle musíš vidět a podobné. Většina známých mě tímto smetím už nezaplavuje. Každý nenapravitelný spamer byl selektován pěčlivě nastaveným filtrem, který těm nejhorším hříšníkům navíc naoplátku posílá nepříliš lichotivý text o zbytečnosti jeho počínání a rozborem jeho intelektu. Vím moc dobře, že kdybych se objevil na FB, musel bych se potýkat s novou záplavou nesmyslů a videí, které dle mnohých musím vidět a jánevímčehoještě, protože o ničem jiném to vlastně není. Opět bych všem musel vynadat, ať mi ty nesmysly neposílají a oni by se zase cítili dotčeně.

Patřím mezi ty, kteří v potenciálu FB nevidí kontakt s přáteli, ale masy lidí. Mnozí toho už využívají a vesele prodávají skupiny s x tisíci ovečkami, které se pak přejmenovávají k potřebám různých politických stran a podobně… Nejsem spekulant, ale chci tím prozradit to, že na FB mám jeden fake (neosobní, pracovní) profil, díky kterému můžu být takříkajíc v centru dění (poslední přihlášení koncem minulého roku). Na většinu mnou spravovaných webů vedou odkazy z Facebooku a tyto se snažím podpořit tlačítky pro sdílení. Nepodceňuji to, ale taky se tím příliš nechlubím. Doba si to žádá, přizpůsobím se tomu, hlavně po mě nechtějte, abych se toho taky účastnil! Určitá nevole k této monstrózní obludě zvané Facebook mě často nutí dívat se na majitele účtů opovrživě až skoro nadřazeně alespoň takovou mírou, jako jsem já v jejich očích. Jsi ovce, jsi něčí majetek, dobrovolně jsi se přidal k tupému stádu, protože už tu máš v ohrádce spousty kamarádů. V jednotě je síla. Ano čím víc vás bude, tím větší budete mít pro někoho cenu. Přečetl sis všechny podmínky, když jsi je odškrtával? Já vám chci dokázat, že nejsem tak hloupý a proto se k vám nikdy nepřidám!

Jsem na Facebooku, jsem něco víc? Rozhodně ne. Nejsem a nikdy nebudu na Facebooku, jsem podřadný nebo odstrčený? Dívejte se na to jak chcete, ale já v tom vidím jenom pozitiva. Chtíc nechtíc na sociálních sítích jsem také uvízl, povětšinou jako vedlejší efekt využívání jiných souvisejících služeb nebo produktů (lide.cz, Steam, atd). Profilů už mám tedy několik, proč zakládat další?

Uff, dnes to bylo trochu delší, takže abych to shrnul. Pokud mne chcete kontaktovat, máte přehršel možností, Fakebook mezi nimi nehledejte, je akorát na obtíž a musel bych se za něj stydět.

Článek, ačkoli vypadá jakkoli paranoidně, vznikl jako reakce na množící se dotazy proč nemám účet na FB a taky k prolinkování na současné i budoucí příspěvky.

12 thoughts on “Nikdy nebudu na Facebooku”

 1. Tohle je věčné dilema a za cenu začlenění, se lidé rozdají.
  Sám teď řeším dilema, zda-li fb vyzkoušet, objevit vlastní recenzi, nebo nechat být, jako doposud, což se jeví jako nejpravděpodobnější. Googleho Hlášky jsem odepsal už zkraje, alternativ služeb je až priliš.

 2. Abych řek pravdu jsem přespříliš unaven na to abych dnes četl článek celý ….. v zásadě máš docela pravdu, přesto musím říct, že sám na FB sem. Vzhledem k času který děnně strávím na internetu, mi jeden otevřený panel navíc vrásky nedělá. Přece jenom občas se mi podaří získat info o zajímavé akci (napřííklad oblíbený klub tam přidává své akce pravidelně) a s komunikací po síti s přáteli a známými jsem neměl nikdy problém. Na druhou stranu hrozí „únik informací“, ale osobně nejsem příznivec rozsáhlých konspiračních teorií. (Bohužel si přesto uvědomuji, že hrozba Velkého bratra, je více než reálná ….. ale víc mi v tomto kontextu vadí třeba všudypřítomné kamery, než sledování soc. sítí …. pokuď nechci, aby se něco vědělo tak to přece nehodím na net ne?)

  Kdybych to měl shrnout, nic z toho co mi FB nabízí není nijak převratné, ani zásadní, ale FB pro mě také není žádnou velkou hrzobou. Alespoň jej tak aspoň nevidím.

  A kdybych se přece jenom pokusil najít vlastnost FB, která je pro mě důležitá, tak bych oběvil pouze jednu. A to slušně vyřešené vkládání videí (odkazů) z youtube a podobných serverů. Díky tomu si relativně snadno vyměňuji tipy na zajímavou muziku s lidmi které mám v přátelích, aniž bych musel s dotyčným hovořit konkrétně na toto téma.

 3. dobre ty. a s kvakym taky souhlasim. precetla jsem to cele a tebou nastinenou filozofii plne podporuji. jen kdyby to doslo tem BFU lamam… bohuzel, nedojde. stara dobra diskusni fora vetsina z nich nikdy nezkusila, failbook je prece lepci, blika to a je to samy hnusoskript, to prece clovek musi mit! haha :D

 4. Jsem rád, že ještě existuje někdo, kdo – stejně jako já – nenašel dost dobrý důvod k tomu, aby se na Facebook přidal. Pokud člověk má svoje místo na internetu jako např. blog, postrádá FB tak trochu smysl.

  Navíc užitek z integrace účtů či prostě sociálních sítí je sám o sobě diskutabilní. Ale co, každý má možnost volby, tedy dokud nebude nutné vlastnit FB účet pro výběr peněz z účtu…

  S pozdravem

  PHATE

 5. uplne paradny a vystizny clanok! plne ta podporujem a mam ten isty nazor. Na FB by som sa nikdy nezaregistroval pretoze som si vedomi vsetkej hrozby FB a je mi zle z ludi co tam chodia….necitil by som sa tam dobre !

 6. dobre receno…. nejvim me ale dostava ten odkaz pod clankem : sdilej na facebooku :D:D jinak, taky nemam face a nikdy nebudu, cituji: „Jsi ovce, jsi něčí majetek, dobrovolně jsi se přidal k tupému stádu.“ tohle sem rikal us kdys s tim prisel prvni znamej

 7. Plně souhlasím a podepisuji! vydržel sem tam rok a z toho poslední půlrok sem tam skoro vůbec nechodil , už mě nebavili statusy o vstávání, zaláskovanosti, permanentní opruz od různých aplikací. Nehledě k tomu že je to totální ztráta soukromí- někdo namítne že když tam nic nepřidáš tak se nikdo nic nedoví (tak proč tam jsem?) ale je to omyl – všichni ví koho znám , jak vypadám , co dělám, s kym chodim… vzhledem k tomu že si to může kdokoli zobrazit a využívat pro svůj záměr tak se mi to nezdá tak docela košer… už i v čr se šíří to že když nejsi na facebukkake tak nežiješ a nejdeš s dobou… mě to připadá jako matrix. Za chvíli tam budou všichni a začne se to považovat za nutnost (třeba jako vlastnictví PC + internet , dneska nemůžeš chodit na vejšku aniž bys toto měl)

 8. Nemůžu si pomoct, ale tenhle text na mě působí jako bys hlásal „koukejte na mě, jsem největší borec, protože nemám facebook…“. Ne, nechci fb hájit ani nijak podporovat, ale tohle mi přijde…já nevím, divný? Já chápu, že se někomu nelíbí že celej svět(a to doslova) mluví o facebooku a pořád dokola se to omílá, ale ten článek mi přijde přehnanej.
  Co se týče komunikace, tak e-mail se nedá tak úplně brát, protože on-line psaní po mailu je dost k ničemu, k tomu slouží spíše ICQ(mimochodem, nevím co proti němu máš, já si teda píšu jen s kamarády ze staré školy a jedním virtuálně-živým kamarádem se kterým už si píšu přes rok, spamy blokuju a nemám žádné problémy).
  Libimseti.cz s tím vůbec nemá co dělat, to je seznamka.
  Ano, mobilní telefony máme všichni, ale ke komunikaci je potřeba kredit a kredit stojí peníze.
  Facebook hodně věcí zjednodušuje v tom smyslu, že se třeba daleko lépe(no, nevím jestli lépe, ale určitě jednodušeji) sdílejí fotky. Například když jdu na nějakou akci o padesáti lidech, raději fotky dám na facebook a zpřístupním je určitým lidem než je složitě dávat do mailu, nebo na web kde je uvidí všichni.
  Nikdo tě nenutí přidávat se do stupidních, v 90% podvodných skupin, to je čistě na tobě. A nikdo tě nenutí přidávat si do přátel dementy, kteří nic jiného nedělají než že rozesílají pozvánky, srdíčka a hrají přiblblé hry.
  Určitě to není o tom, že jsi něčí majetek, jediné, co po tobě facebook chce je tvoje jméno, zbytek tam, dle mého názoru zadávat ani nemusíš nebo si můžeš nastavit soukromí tak, aby to nikdo neviděl.

  1. A ono to snad tak není? Profil na FB je vlastně taková vizitka nebo chceš-li důkaz toho, že jeho majitel patří mezi půl miliardy hloupých a tupých oveček. Takový veřejný certifikovaný doklad toho, že je uživatel neskutečný hlupák a ubožák a patří mezi lůzu.
   Argumentace na uvedené komunikační kanály je bezpředmětná stejně tak jako tvrzení o soukromí nebo zpřístupnění určitých fotek určitým lidem = na Facebooku žádné soukromí nebo zabezpečení neexistuje, viz. můj další článek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..