Warhead na 3x

Crysis Warhead předčil mé očekávání. Domlasknul jsem to na 3 sezení a můžu prohlásit, že je to nej FPS, co jsem hrál za poslední dobu.
Samozřejmě jako každá jiná hra má i své mouchy, ale ty nejsou tak výrazné a na hratelnost nemají téměř žádný vliv. Vesměs to jsou drobnosti (kterých bylo v prvním Crysis více a které byly opraveny vydanými patchi) jako vznášející se zbraň nad zničeným obrněným vozidlem (obr.1), uvíznutý mimozemšťan mezi sloupy (obr.2) a nebo chyba v překladu, oznamující Najděte si cestu skrze letadlo. Kde mělo být skrze letadlovou loď.(obr.3)

Vývojáři v Cryteku se poučili z chyb prvního Crysis a všechny původní nedostatky zde odladili a hra je navíc skutečně lépe optimalizovaná a běhá mi v průměru na nějakých 28-16 FPS při rozlišení 1024×786. Samozřejmě většina nastavení je na úrověň Hráč, stíny a vodu jsem si nastavil na menší hodnoty.

Několik novinek v podobě nových vozidel a některých (až skoro galaktičných) zbraní jsou příjemným zpestřením a je trochu škoda, že celkem výborný granátomet najdete ve hře jen výjimečně a moc si střílení granátů neužijete.

Před vydáním hry se ozývali někteří fanoušci, co nesouhlasili s automatickým sbíráním zbraní a doplňováním zásobníků. Automatické sbírání zbraní je v této hře velmi praktické, protože je natolik akční, že na nějaké shýbání pro pušku prostě není čas.
Oproti prvnímu Crysis je Warhead jakoby rychlejší, akčnější, adrenalinovější. První Crysis byl takové pohodové lážo plážo hraní, ale Warhead vás stále žene kupředu, furt se něco děje, takže je nakonec dobře, že autoři vynechali animace sbírání zbraní ze země, protože by to zdržovalo rozjetou akci a sbírání munice by mohlo mít mnohdy fatální následky.

Design některých misí je malinko nereálný, ale budiž. Především všudypřítomné palety s municí, které je protentokrát opravdu dostatek a hru to dosti ulehčuje a kapacita nesených zásobníků a granátů je tentokrát možná přehnaná i přes to, že porád musíte střílet.
Samozřemě, že jsou chvilky, kdy si hráč musí vystačit pouze s několika typy zbraní, ale ne na dlouho a brzy najdete „jen tak“ pohozené další zbraně a arzenál si brzy doplníte. Možná že při hraní na nejtěžší obtížnost hráč využije a posbírá všechny připravené zásobníky, ale to nemohu zatím posoudit, protože zprvu jsem hrál na obtížnost Realistická, ale když jsem zjistil, že se na tuto obtížnost nedá ovládat zbraň na střeše vozidla za jízdy, přepnul jsem si obtížnost o jednu níž. Na druhé zahrání to zkusim na tuto možná nejtěžší obtížnost a uvidí se.

Autoři slibovali větší volnost a to, že vás během hraní nebude nikdo a nic nutit použít jakýkoli dopravní prostředek. Ani jedno není pravda!

Přinejmenším použití dopravních prostředků jako vznášedla a mise na jedoucí vlakové soupravě je pro úspěšné dohrání asi nutnost.
Hra nenabízí přílišnou volnost pohybu po mapě. Postup je celkem lineární, jediné tápání kudy dál pro mě bylo jak se dostat na loď v zamrzlém moři. Po chvilce bylo jasné, že jediná cesta dál je vyskákat po připravených ledových kusech (překvapivě). Mapa je vlastně koridor, kterým se hráč prodírá a nějaké výraznější odbočení z plánované cesty není v této hře možné.

V původním Crysis mi přišlo trochu škoda, že má nanooblek night vision a prakticky ji nebyla během hraní příležitost pořádně využít.
Ve Warhead si to hráč vynahradí dostatečně. Akce v naprosté tmě dává střílečce nový rozměr a trochu zamyšlení nad tím, že nepřátelé žádnou noční vizi nemají a přesto se strefují velmi přesně… No, kdyby to bylo jako v reálu, tak by tedy hra postrádala hodně ze své akčnosti a bylo by vlastně velmi snadné se jen tak plížit ve tmě a odstřelovat vojáky jednoho po druhém, kteří by hráče vlastně neměli vůbec vidět.

V temných důlních misích se mi velmi líbila jedna věc: Pokud čekáte, až se vám dobije energie pro noční vidění a nutně potřebujete osvítit nějaký kout, stačí jednoduše vyskočit ke stropu a sebrat z něj světlo a donést si ho kam potřebujete. Pokud se objeví nepřátelé, světlo po nich mrsknout a postřílet. Při této příležitosti se taktéž projeví nízká umělá inteligence postav, kdy jsou poněkud překvapeni přiletivším světlem a příliš je netrápí, že do nich pálíte ze samopalu.

Musim pochválit hudební doprovod a zejména loadovací skladby a některé ambientní kompozice během hraní.
Taktéž plus si zaslouží filmové sekvence ukazující hlavního hrdinu a jeho tvář a emoce a ne jako v prvním Crysis, kde byly všechny naskriptované scény viděny očima hráče.

Během samotného hraní se odkrývá jakýsi příběh navazující na původní Crysis, jehož pointu jsem neměl šanci nějak pečlivěji registrovat, protože dialogy jsou vedeny vždy v tom nejnevhodnějším okamžiku, kdy má hráč spoustu práce s likvidací nepřátel a na nějaké vnímání toho, co vám kdo do vysílačky právě povídá, není čas…

Slibovaných 8 hodin hracího času by možná tak odpovídalo. Mohlo by to být delší, ale i tak je to výborná zábava. Dávám hře 9/10, právě pro její krátkou hrací dobu (ale hned se na to jdu vrhnout znova na těžší obtížnost;)) a drobnosti zmiňované v úvodu. Hře by na realističnosti přidávaly utrhané končetiny vojáků a nebo alespoň stopy po kulkách, ikdyž to už by mohlo být na slabší povahy asi trochu hodně silná káva a určitě by hra vzbudila mnohem větší ohlas a jistě by byla spousta protestů (jako třeba u GTA4). Uvítal bych alespoň tuto možnost zapnout v menu.
Dneska ve městě jsem potkal 2 Vietnamce a tak nějak mi v hlavě sepnulo Maximum Strange a chtěl jsem jednoho chytnout pod krkem :) Asi bych to neměl hrát tak intenzivně :)
Multiplayerový Crysis Wars se chystám vyzkoušet právě teď. Jsem zvědav, jestli alespoň zde bude častější využití granátometu…

EDIT: Tak mám hru rozehranou na nejtěžší obtížnost. Na obtížnost Delta si hráč musí zbraně sbírat sám. inteligence, výdrž nebo agresivita nepřátel není nijak výrazně zvýšena. Paradoxně mě častěji zabíjeli, když jsem si zkusil přepnout na nejlehčí obtížnost. Zbraní a munice je porád všude dostatek. Granátomet je přeci jenom na některých pozicích častěji (stačí jen hledat) a celkově zas tak veliký rozdíl v obtížnosti není…


2 thoughts on “Warhead na 3x”

  1. pekny schrnuti :) Dneska ve městě jsem potkal 2 Vietnamce a tak nějak mi v hlavě sepnulo Maximum Strange a chtěl jsem jednoho chytnout pod krkem :) Asi bych to neměl hrát tak intenzivně :) — stoho jsem dostal zachvat :D

  2. Hezký článek, v původním Crysis mi taky ta nejtěžší obtížnost nepřijde tak těžká, možná jsem si dával víc bacha, ale kromě toho, že jsem nestřílel za jízdy, to bylo v pohodě, jen si mě všimli z otrochu větší dálky a ubírali mi o něco více životů. Nicméně, protože jsem byl už zvyklý na ovládání tak naprostá pohoda, paradoxně jsem měl s některmi misemi větší problémy na nižší obtížnost (Ascension, Onslaught….)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..