Není DJ jako DJ

Když se řekne „DJ“ většina lidí si vybaví diskotéku a ožralého bezcharakterního chlapíka za stolem s mašinkama, který (na přání, resp. za panáka) pouští komerční hitovky z CDček a občas do mikrofonu pronese nějakou dvojsmyslnou hlášku.

Tak takovým lidem se správně říká pouštěči nebo ještě lépe jukebox.

DJ je zkratka z anglického Disc Jockey. Slůvko disc znamená gramofonovou desku nebo talíř. Význam slova jockey má v angličtině více významů, jako je obsluhovatel, řidič, manévrovat/manipulovat, ale ve slovníku najdeme také ošidit, klamat nebo přinutit trikem.

Práce DJe je prostě sesynchronizovat a prolínat 2 skladby do sebe tak, aby posluchač měl dojem, že poslouchá souvislou nekončící hudbu, případně aby přechod mezi těmito tracky nepostřehl (techno, house, dnb). Jednoduše řečeno, je to ten, kdo pouští hudbu.

Tuhle za mnou přišel jeden známý a vyptával se mě jak to mám vůbec s hraním a jak se zvukem. Povídám, že máme něco kolem 5kW a kluci chtěli stavět ještě další basáky. A on že potřebuje dje, co by mu hrál na svatbě :) Na to jsem mu odpověděl, že by svatební hosté asi nebyli moc nadšení z toho, co bych jim tam zahrál…

Podobná situace se mi přihodila asi 2 roky zpátky, kdy mi volal jiný známý, majitel restaurace, že budou mít u nich v hospodě dětský den a potřeboval by dje, co by tam capartům pouštěl Dádu Patrapnsovou a Maxim Masturbulenc… To jsem se začal smát, protože mě hned napadlo, jakou psychickou újmu bych dětičkám způsobil, kdybych tam na ně vybalil noise terror :) No podařilo se mi ho přesvědčit, že si nevybral zrovna tu správnou osobu, že sice mě hodně lidí za dje považuje, ale tak trochu jinak, než je zvykem a vysvětlil mu pojem mezi djem a pouštěčem… Nakonec jsem mu poslal kontakt na jednoho člověka, o kterém jsem věděl, že kdysi dělával diskotéky, nevim jak je na tom teď, ale že tohle by eventuelně byl ten pravý člověk, kterého hledá. A ve finále mu poslal ještě varování BACHA NA OSA ! Ani nevim jak to nakonec dopadlo, ale tahle nabídka mě pobavila na celý týden :)

Musím se přiznat, že z CD jsem nikdy pořádně nehrál a ani nevim, jestli bych zvládnul odehrát set z cd playerů… Každopádně někdy bych si chtěl zkusit jaký to musí být pocit pouštět těm zdegenerovaným diskantům kabáty a ploužáky a prostě dělat deejaye na takových pochybných akcích a diskotékách, kdy by za mnou lezli děcka, že by chtěli pustit tuhle a tuhle písničku a jestli nemám „nějakej trenc, hiphop nebo árenbíčko“ (taky se mi už stalo)…

Možná, že chvilku by mě to bavilo, ale jak se tak znám, tak bych jim hned po půlnoci pouštěl tu moji diskotéku a asi bych je stejně musel všechny postřílet, protože co se na diskotékách a zábavách schází za stádo ožralejch diskantů bez jakéhokoli hudebního vkusu, to mi hlava nebere…

Bohužel i takoví lidé žijí mezi námi.

Každopádně ke splnění mého přání zkusit si zahrát pro lidi něco jiného, jsem zase o kousek blíže, protože jsem dostal staré desky s Edith Piaf, Donna Summer, Visací zámek, Pink Floyd, Mireille Mathieu, F.R. Čech, nebo album To je nářez od skupiny Tři sestry.

Vše ve velmi zachovalém stavu a mám z nich ohromnou radost :)

Kdyby se vám doma válely staré gramofonové desky v ucházející kvalitě, které si beztak nemáte na čem přehrát, tak mi je můžete nabídnout, rád vám od toho těžkého asfaltu pomůžu ;) Rozhodně nepohrdnu kdyby někdo nabízel desky od Led Zeppelin, Beatles, nebo Abba, případně jazzové nahrávky třeba Buddy Rich, vážnou hudbu atd

3 thoughts on “Není DJ jako DJ”

  1. Kdysi jsem chvilku fušoval do DJování, ale pak jsem nějak ztratil chuť a teď za mě DJjuje AmaroK :D a už je ze mě jen posluchač… :) Holt bez chuti hrát, hrát nejde, no jde, ale hraješ sračky :D jinak fajna „piškoteka“ :P :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..