Můj příští notebook

Přestože je moje stávající Vostro 1220 po všech stránkách naprosto vyhovující a doposud jsem na něm nenašel jedinný závažnější nedostatek, už nyní mám jasno v tom, jak by měl vypadat počítač, který si chci pořídit, až Dell nebude.

Bleskovka na zive.cz o 25nm SSD discích s kapacitou 600GB je krásnou hudbou budoucnosti a ta jednoho dne bude určitě rozeznívat (tichem) můj počítač.

S 12″ notebookem jsem se naprosto dokonale skamarádil a rozměrově vyhovuje v každé příležitosti a proto budu při příštím výběru preferovat tuto velikost, případně 13″ alternativu (ale ta už se mi asi nevejde na knihu formátu A4 do postele a vůbec, kdo by si chtěl tahat do postele třináctku když dvanáctky jsou lepší?:))))
Rozhodně chci zůstat u konceptu notebooku, pilule… tedy tablety jsou poněkud nepraktické a když už by nebylo zbytí, tak tedy notebook s otočnou obrazovkou s využitím přístroje jako tablet. Ale to není podmínkou, důležité je, aby to mělo HW klávesnici a nevážilo víc jak 1,5kg.

Kritéria v konektivitě budou 3 nebo více USB 3.0 portů nezbytné, neuškodil by ani FW port nebo eSATA a dobrý přístup k tomu 600GB SSDčku abych ho kdyžtak mohl vyměnit za 3TB a samozřejmostí jsou čtečka paměťových karet a bezdrátové technologie WiFi, BT3.0 nebo jejich nástupci…
Vzhledem k velikosti přístroje bude nutnost připojení externího monitoru pomocí HDMI nebo jiné budoucí technologie, případně naprostá wireless komunikace se zobrazovací jednotkou. Na stávajícím Vostru je pouze VGA konektor a to je jediné drobné mínus celého stroje. VGA měla i moje první 486ka a to už je dobrých 15 let. Každopádně je vidět, že je to stále dobré a použitelné rozhraní, když se sice už moc nepoužívá, ale vydrželo dodnes. Uvidíme, jestli současné HDMI vydrží alespoň tak dlouho, co VGA :)

Když už jsem nakousnul zobrazovací jednotky, tak se musím zmínit i o grafické kartě a vykreslovacích schopnostech. Když přes to VGA připojím FullHD monitor ke svému Vostru, tak už některé efekty Compiz Fusion grafika neumí plynule(minimalizace okna, přepnutí na jinou dvoj-plochu…), tady bych se do budoucna ničeho neobával. Rozhodně nebudu notebook používat na hry, na druhou stranu s 3D technologií se koketuje stále častěji a v blízké budoucnosti bude naprostou samozřejmostí, proto to bude pro grafickou kartu celkem cvrkot, aby dokázala zpracovávat a generovat minimálních 60+60Hz obrazové informace pro levé a pravé oko (bez brýlí pochopitelně-snímač nad displejem hlídá polohu obou očí a podle toho obrazovka vykresluje obraz pro každé oko zvlášť).

3D technologie v současné době vyžaduje také přítomnost BlueRay mechaniky. Tady bych asi trochu váhal, jestli je to skutečně nutnost, protože DVD mechaniku jsem za ten necelý rok na Vostru použil celkem 3x. Poprvé, když jsem instaloval Ubuntu 10.04 a dvakrát jsem pro někoho vypaloval fotky na CD. V budoucnu se určitě 3D filmy budou distribuovat jinak, než na nepraktických optických discích, které se snadno poškrábou nebo ztratí… Ale říkám, že 3D není podmínkou, spokojím se s matným 2D displejem s úsporným LED podsvícením (tedy to co mám teď) a pokud se do té doby prosadí ještě úspornější zobrazovací technologie, tak se nebudu vůbec zlobit.

Po HW stránce to bude pravděpodobně 4-6 jádro úsporných CPU (ne že by mi dvoujádro nestačilo, ale prostě se už nebudou vyrábět) nebo naprosto jiná nová architektura, která udrží ntb v provozu na baterii minimálně 12 hodin. Alespoň 4 GB RAM (to samé jako v případě procesoru – menší jak 1GB by se tou dobou už neměly vyrábět) no a celé to bude pohánět některá svižná linuxová distribuce, případně nějaká Androidí varianta na dualbootu. Nedokážu si totiž představit, že by můj OS vypadal stejně uniformovaně, jako miliony dalších po celém světě a že bych se měl trápit s některou příští (nebo současnou?) verzí drahých, nespolehlivých a nebezpečných mrdkosoftích Windoors (stačí, že se stím balastem musím trápit v práci). Používat dobrovolně Win jako jediný a primární OS je stejné, jako si 1000x přečíst podmínky používání Facebooku a následně si tam založit osobní profil :)[tohle mě napadlo dneska hned po probuzení, tak to číslo berte s rezervou]
Stejně tak nezměním svůj názor na sdílení a ukládání čehokoliv kamkoli mimo vlastní fyzické médium. Tedy v cloudu nebo prostě na cizích serverech chci mít maximálně to, co mám teď. Rozhodně neplánuji věnovat Velkému Bratrovi veškeré svoje dokumenty a data…

U nového notebooku by potěšily takové maličkosti jako např. čtečka otisků prstů (ne že by mi přihlašování na klávesnici vadilo, ale když by tu byla možnost podpisu nebo gesta přímo na displeji…), alespoň nějaký surround zvuk a kvalitní odolné šasi s vlhkuodolnou (ne-li přímo vodotěsnou) úpravou.
Pokud se s cenou vejde do 20 tisíc Kč a bude mít stejné záruční podminky jako Dell (3 roky NBD), bude to důstojný nástupce důstojného notebooku :)

A jak jste na tom vy? Máte nebo plánujete pořídit svůj notebook snů? Nebo raději používáte tablet, mobil, nebo dokonce desktop?

5 thoughts on “Můj příští notebook”

  1. pcha, pry ze „dokonce desktop“ :) jsou tu taci, kterym staci! i kdyz, jeden kousek od Della bych si nechala libit, ale asi uz jen s linuxem. ty pilule… tedy tablety me opravdu rozesmaly :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..