Měsíc s DELL Vostro 1220

Je to měsíc zpátky, co se naskytla příležitost získat notebook DELL Vostro 1220 za velmi výhodných podmínek. Protože svými parametry plně odpovídá mé představě o ideálním notebooku, Ježíšek letos naděloval o něco dřív :)

Výborně přenositelný notebook s optimálním výkonem, který i přes malou uhlopříčku (12″) má v základní výbavě DVD vypalovačku (kterou stejnak už dneska používá málokdo-snad tam místo ní půjde dát něco jiného). Rozměry notebooku se dají přirovnat nejlépe k telefonímu seznamu. Stejně velký, o malinko těžší. Vejde se do každé tašky nebo batohu. Napájecí adaptér je taktéž uzpůsoben na přenášení malými rozměry a nízkou hmotností doplněný stahovacím řemínkem na upevnění kabelů.

Konfigurace následující:DELL Vostro 1220

DELL Vostro V1220 T6670/3GB/250GB(7200ot)/DVDRW/W/BT/C/12″LED. Mohl být ještě výhodněji, bohužel jiná sestava než s předinstalovaným OS Windows Vista nebyla, tak mám i operační systém, který mi je k ničemu a v notebooku vydržel asi 3 minuty ;)

Proč se trápit se zmrveným, nebezpečným a nepoužitelným operačním systémem, když tyhle notebooky jsou skvěle uzpůsobeny alternativám?
Windows a záložní oddíly šly okamžitě pryč. Ani tu nebylo předinstalováno tolik zbytečného balastu, pouze jakási pomůcka pro pálení disků. Zbytečnost, já budu používat K3b nebo Brasero (jestli vůbec-cd mechaniku takřka vůbec nepoužívám :) Nainstaloval jsem si na to Ubuntu 8.10 z USB flashky (protože instalační cd 9.10 bylo asi na konci své životnosti-leželo několik let v šuplíku a na pálení jiného letitého cdčka jsem neměl odvahu) a měl tak možnost si projít dvě předchozí verze až jsem se dostal k Ubuntu 9.10. Po instalaci bylo zapotřebí jenom povolit nesvobodný ovladač pro wifi. Tři kliknutí a mám před sebou spolehlivý, plně funkční a vybavený operační systém, který si následně můžu snadno přizpůsobit svým potřebám. Ještě jsem se nesetkal s notebookem, na kterém by takhle parádně v Ubuntu všechno fungovalo.

Ovšem první týden jsem musel volat mechanika. Po několika zapnutí a vypnutí přepínače na bezdrátovou komunikaci přestalo fungovat Bluetooth. Prostě notebook byl bez BT, zapnula se jen wifina. Prošel jsem všechno možné nastavení a spustil všechny dostupné testy a nic. Bluetooth prostě přestalo existovat. Volám na infolinku a jsem ujištěn, že už je po 17 hodině, tak nemůžou zaručit servis do druhého dne. OK nevadí, přesto za méně než 24 hodin předemnou mechanik rozdělává notebook.
Takto jsem si mohl prohlédnout i vnitřek notebooku a zjistil několik faktů:

Klávesnice má ze spodu nataženou fólii, takže několik kapek nežádané tekutiny by nemuselo být fatální. Protože se jednalo o výměnu BT modulu, musel se mechanik prošroubovat úplně celým notebookem a celý ho rozebrat. Po odmontování posledního dílu se ukázal BT modul a také harddisk.
To znamená, že se celý notebook musí rozdělat i při výměně disku.

Mechanik si při rozdělávání a následném montování nebyl zcela jist, protože se jedná o nový typ a prý ho ještě nerozdělával. Takže se z mého jiného počítače přihlásil na servis site, kde si zobrazil asi třicetistránkový foto návod jak rozebrat a složit tento model.

Neuběhla ani půlhodinka a notebook byl zase v kupě tentokrát už se svítící kontrolkou signalizující chod Bluetooth, které od té doby funguje na jedničku včetně dálkového ovládání přes mobilní telefon nebo připojení k internetu.

Mechanicky je znát, že se DELL za těch 25 let ve výrobě počítačů někam dopracoval. Nikde nic nevrže ani se neprohýbá, panty drží, dotykový ovládací panel slouží jak má, touchpad mi také vyhovuje, na klávesnici se píše pohodlně, snad jen tmavě modrá funkčí klávesa a stejnou barvou malé příslušné znaky na ostatních klávesách si mohli odpustit. Stejně tak jako u mnoha jiných přístrojů, toto značení není ve tmě vidět.

Průměrná provozní teplota při mém běžném používání se pohybuje kolem 42-45˚C. Při zátěži se dostaneme i přes padesátku. CULV dvoujádro od Intelu tolik netopí, o grafice se nedá říct že by byla herní (ale efekty Compizu zvládá levou zadní – malinko jí dochází dech po připojení full HD monitoru a ze čtyř ploch je najednou osum z toho polovina má rozlišení 1920 X 1080) a disk je ve svojí oddělené komůrce v místech pod pravým Ctrl, takže větráček se zapíná při 43°C, vyfouká na 39°C a zase se vypne. Zajímavé je, že při používání venku (teplota lehce nad bodem mrazu) senzory uvnitř stále ukazují teploty kolem 40˚C. Na chladící podložce se to ale dá stáhnout i na 36˚C.

Nic není dokonalé a i u tohoto notebooku lze nalézt několik vad na kráse. Tou nejvýznamnější bude hlučný pevný disk, který při otáčkách 7200rpm dokáže rozdrnčet i pračku (nebo jinou dutou škatuli, na kterou si notebook položíte). Odezva webkamery i za dobrých podmínek je trhaná, to mě zase tolik nevadí, protože videohovory uskutečňuji sotva jednou za rok. Nešvar z předchozích verzí Ubuntu, kdy se zastrčí do zdířky pro sluchátka jack a reproduktory stále hrají, je i u tohoto produktu. Spíše je to mojí leností, ale myslím, že jsem na internetu řešení někde už viděl… Občas se stane, že se zblázní zvukový správce při zběsilém přetáčení filmu se zvukovou stopou na 128kbps. Nejrychlejší řešení je notebook uspat do paměti a zase vzbudit. A posledním nedostatkem je 12″ obrazovka. Je to daň za mobilitu. U takhle malé obrazovky se při rozlišení 1280×800 snadno unaví oči a střídavý pohled na 15″ notebook je pak jako na velkoplošnou obrazovku :) Větší konektorová výbava by také neuškodila, místo optické mechaniky mohli v DELLu přidat HDMI port, nebo USB navíc.

Pozitivní dojmy převládají, výdrž je taktéž dostačující. Neřeknu vám tu přesné časové údaje, ale v úsporném režimu při zapnuté wifi, vypnutém BT a zeslabeném jasu dokáže notebook s novou 62Wh baterkou pracovat více jak šest hodin. Při maximální hlasitosti integrovaného repráčku a BT dálkovým ovládáním na mobilu si v pohodě shlédnete dva celovečerní DVDRip filmy a ještě si stihnete vyřídit e-maily a podívat na statistiky :) Notebook uspaný do paměti spotřebuje přibližně 1% za hodinu a půl. To je ovšem také dost zavádějící, protože jednou jsem notebook vzbudil asi po šesti hodinách spánku v batohu a baterie ukazovala 98% a po připojení adaptéru se okamžitě dobila na 100%… Na výdrži se podepisuje hlavně CULV dvoujádrový procesor a LED podsvícení matné obrazovky, mít tak SSD disk, výdrž by byla ještě zajímavější :)

DELL Vostro 1220 mě zatím nevypekl (až na to BT) a okamžitě jsem si ho zamiloval díky mobilitě, výborné funkčnosti, výdrži, výkonu a užitnosti. Tento notebook se rozměrově přibližuje atomáckým kalkulačkám, ovšem výkonem a výbavou je srovnatelný s klasickým počítačem a přiznám se, že se mi stalo snad jenom jednou, že bych ho vytížil natolik, abyse zpomalila odezva (při kopírování z externího disku v Gnome commanderu, současně se přehrává video, na další ploše otevřen XLS soubor a na další ploše je několik Firefoxů, Pidgin a otevřená statistika napájení).

Malý, lehký, výkoný s dlouhou výdrží na baterii. Víc od notebooku nevyžaduji, proto jsem s DELL Vostro 1220 velmi spokojen a můžu jen doporučit :)

One thought on “Měsíc s DELL Vostro 1220”

  1. Pěkný článek, rád si čtu zkušenosti běžných lidí (někdy to dává další pohled na věc). Jen bych dodal, že to neni CULV procesor, protože má standardní frekvencí. CULV jsou takový ty očesaný na <1,4GHz..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..