Hledání na Googlu

Před pár dny jsem dokončil „new look“ na badaboomu. Něco přibylo, něco ubylo, stránky jsou v tmavších odstínech a na další úpravy taky dojde, jen co budu mít dostatek materiálů.

Původní verzi jsem se snažil optimalizovat pro vyhledávače na daná klíčová slova a opravdu mi lidi chodí z vyhledávačů na ty dotazy, na které jsem optimalizoval (poznamenávám, že jsem to nikdy předtím nedělal, prostě jsem si prošel na internetu několik článků, jaký je princip) . Dokonce jsou tam také přístupy na dotazy, které jsem neplánoval, neočekával a ani by mě nenapadlo, že budeme ve výsledcích vyhledávání na tolik (poměrně nesouvisejících) klíčových slov. Ovšem je to jenom dobře a taková zkušenost se hodí.

Proto jsem se snažil tuto novou verzi zoptimalizovat ještě lépe a ze získaných znalostí vytěžit maximum. Hned druhý den se změny projevily a návštěvnost nám hezky stoupá :)

Samozřejmě že jsem zjišťoval konkurenci a vůbec jaká je poptávka, jak to mají udělané jinde a usuzoval na co se soustředit atd.

Velkou pomoc mi mimo jiné poskytla také služba Google Trends, kde jsem byl u několika výsledků překvapen.

Věděli jste například, že jsme největší tekeni? Alespoň podle dotazů na google je ČR na druhém místě v hledání výrazu „teknopokud si odmyslíme ten turecký Tekno/Tube (který se nám do hudebních sfér vůbec nehodí) vyjde nám, že za účelem vyhledávání hudebního stylu tekno jsou češi nejúspěšnější tazatelé.

Říká se, že teď frčí hip hop. Člověk by tomu i věřil, když se podívá kolem sebe a vidí, kolik dětí nosí rovné xilty a hadry, do kterých dorostou až za pár let a jak moc tuhle hudbu žerou, ikdyž o ní neví naprosto nic (netvrdím, že všichni, ale většina) a poslouchají ji jenom proto, že je to teď „in“, nebo že to poslouchají největší drsňáci ze třídy… Pokud si opět vezmeme k ruce internet a podíváme se, jak moc je výraz „hip hop“ žádaný, tak zjistíme, že graf poslední dobou klesá. Jak to? Napadá mě varianta, že dneska se hip hop ve velkých dávkách servíruje tupému stádu v rádiích a televizi, tudíž lidi nemají potřebu tolika vyhledávat hip hop, když si je hip hop najde sám (tím by se i potvrzovala verze o hledání tekna-to se naštěstí v rádiích nehraje. Lidi prostě hledají to, co se jim nedostává)

Jiná situace je, když se ptáme po výrazu „hiphop Všimněte si, že s přehledem vede Vietnam. Nechce se mi moc věřit, že by Vietnamci byli nepřísnější hiphopeři, nebo že by ve Vietnamu zažívali nějaký „hip hop boom“ spíš to bude něco znamenat v tom jejich směšném jazyce. Asi si to pujdu ověřit na nějakou tržnici…

Podívejme se, jak si na tom stojí „dnb„tedy zkratka pro Drum´n´Bass. Taky vás zaujaly ty obrovské špičky v polovině každého roku? Prvně jsem si myslel, že to musí být v Norsku nějaký dnb festival či co (by se dalo očekávat na začátku prázdnin ale v Norsku?), ale potom stačilo poklikat na odkazy v pravo a hned se člověk dozví, že to má spojitost s nějakou jejich bankou… Mě ovšem zajímá výraz dnb z hudebního hlediska. Tady mám alespoň jistotu, že to šesté místo pro Českou Republiku je skutečně výsledkem hledání hudby, protože dnb nic jiného u nás znamenat ani nemůže. A zase: drumandbass se v rádiích tolika nehraje (zatím), proto ho lidi vyhledávají.

Konečně něco, co je na vzestupu, je hledání výrazu „dubstep“ tento poměrně nový styl si získává velikou popularitu a v dotazech na google to je znát. Já jsem tomu tedy na chuť moc nepřišel, i když se to dá občas míchat s breakcorem. Na mě příliš minimalistické z hlediska hudebního jednoduché a pomalé, ikdyž tento styl se vyznačuje velikou dynamikou zvuku a použitých samplů, jejichž kvalita se nejvíce ukáže až na pořádném zvuku…

Hledat výraz „jungle může být dost matoucí, protože má vícero významů a používá se v kombinaci s moha jinými slovy . Zcela oprávněně si můžeme myslet, že z hudebního hlediska by mohla Británie být tím pravým útočištěm, protože hudební styl zvaný „jungle“ (neplést s drumnbassem!) vznikl právě zde. Ovšem je tomu víc jak 15 let, takže pátrání po výrazu jungle jako hudebního žánru je v této oblasti velmi obtížné a nedostane se nám uspokojivých výsledků…Ani odkazy vpravo vedle grafu nenaznačují nějakou spojitost s tímto hudebním žánrem. Škoda.

Stejně tak obtížné to je s výrazem „hardcore protože se používá v mnoha kombinacích a významech, tak ani zde se nedočkámě nějakých pořádných výsledků. Za zmínku možná stojí ten obrovský vzestup dotazů na konci roku 2005. Bohužel google k tomuto nemá žádnou poznámku, tak můžu jen hádat, že se jedná o chytrý reklamní předvánoční trik, kde si výrobce pro svůj produkt zvolil hezké označení hardcore a zřejmě měl úspěch. Nemyslím, že by takový vzestup měla před vánocemi na svědomí prodejnost nějakého hardcore porna :)

Podívejme se na „breakcore“ zde je patrné, že tento nový geniální hudební styl si i v česku získává velkou oblibu. A to je jenom dobře :)

Google trends je velmi šikovná věcička, která reflektuje dění ve světě a jejím výsledkům se dá věřit . Namátkou se podívejte například jak vzrostlo vyhledávání výrazu „czechtek“ po událostech v roce 2005. Podívejte se, co způsobilo „tsunami“ na světovém internetu, především v Indonésii. Hrozba „h5n1“ má zde taky svoje hezké špičky. Marně si vzpomínám, co se to tenkrát v září 2004 dělo, že má výraz „apokalypse“ takový graf… Naopak hrozbu konce světa http://www.google.com/trends?q=end+of+the+world poslední dobou očekává stále méně lidí

Poznáte, čeho to jsou výsledky hledání na tom obrázku nahoře na začátku článku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..