Kupovat hardware se nevyplatí

Onehdá jsem měl přístup k většímu množství dat, které bylo vhodné ukrást :) Bohužel na klíčích se mi houpe Pretec USB 2.0 BulletProof 2GB flash disk, navíc z části zaplněný a to na tolika dat nestačilo.

Nenechal jsem nic náhodě a začal hledat nový flash disk s větší kapacitou. Jsou to cca 3 měsíce zpátky, co jsem si za necelých 7 stovek pořídil USB flash disk 16GB Kingston DataTraveler Mini Slim. Malinká titěrná věcička, kterou snadno ztratíte a člověk by ani nechtěl věřit, že se do peněženky vejde 16GB dat.

Už jednou jsem nadával na miniaturizaci právě kvůli Memory Stick Micro. Opravdu miniaturní paměťová kartička, na kterou si musím brát pinzetu. Dostat ji z telefonu je pro moje prsty nemožné, když ji chci vrazit do čtečky v notebooku, musím použít redukci na redukci, abych následně zjistil, že přes dvě redukce ji notebook nedokáže přečíst, takže zase pinzetu a zase zpátky do telefonu a všechny přenosy přes Bluetooth…

Zatracená miniaturizace. Naštěstí jsem ještě nikdy nemusel hledat mikroskopickou paměťovou kartu v trávě nebo v bordelu někde venku, ale znám pár lidí, co už tuto proceduru podstoupili, nejednou u toho hezky nadávali a shodli jsme se společně na tom, že tu miniaturizaci nám byl čert dlužen.

Abych na tu miniaturizaci ale jenom nenadával, tak v případě Kingston DataTraveler Mini Slim jde o krok správným směrem. Je sice malinký a kdyby mi někde upadnul a já ho měl hledat, tak si asi hodim mašli, ale 16 GB při několika milimetrové tlouštce na rozměrech skoro nehtu u palce je docela rozumný kompromis. Žádná krytka, žádné složité vybalování, jenom vytáhnu z peněženky, strčim do USB portu a už to frčí. Dokonce to má v očku nenápadnou kontrolku signalizující činnost disku.

Tento článek ale neměl být oslavnou recenzí na maličkatý USB flash disk, ale taková úvaha nad cenovým chaosem, který v současnosti (nejen) v tuzemských obchodech přetrvává. Tak po očku jsem sledoval vývoj ceny právě zmiňovaného Kingston DataTraveler Mini Slim a musím říct, že jsem udělal dobře, že jsem nečekal, jestli to náhodou nezlevní… Cena se den ode dne mění, v jeden okamžik stál tenhle výrobek dokonce bezmála 900Kč, nyní 803Kč s DPH.

Cenové kolísání, pozvolný růst cen a v ideálních případech stagnace jsou ale pozorovatelné u kteréhokoliv kusu hardwaru na trhu. Dokonce i některé DJ vybavení šlo od začátku roku dost prudce nahoru. Kupříkladu Vestax nebo Pioneer začátkem roku cenu některých svých produktů zvedli až o 40% !

Konečně jsem si chtěl začít stavět pořádnou PC sestavu. Už dlouho vím, že to nebude zrovna nejrozumnější nápad a buďto si budu muset počkat, nebo na nové PC úplně zapomenout. Sice třeba dnes by bylo výhodné pořídit Core i7 (nic jiného se snad ani nevyplatí + výhledově do budoucna), ale to může být chvilkové zakolísání ceny a čert ví, jak to bude zítra. Navíc zítra už budou high-end procesory srovnatelné s Casio kalkulačkou a právě v tomto případě můžu citovat známé moudro, které praví, že počítač, který si přinesete z obchodu domů, je už v okamžiku zprovoznění zastaralý

Ke shánění komponent jsem se odhodlával, až 2K Czech uvedou minimální hw požadavky pro hru MAFIA II. Respektive doporučené požadavky, abych si to mohl pustit v plných detailech na pořádné uhlopříčce;) No naštěstí bude Mafia 2 i pro konzole, které jsou už dnes oproti PC velmi zaostalé (a ty musí vydržet až do roku 2011-12, kdy nastoupí nová generace herních konzolí), ale i tak je hra vyvíjená na stejném enginu a ten nejnutnější hw základ musí být stejný pro všechny platformy. Navíc sami vývojáři ujišťovali, že nedělají další Crysis, takže se nebojím, že by to můj notebook nezvládnul.

Počítač si pořizovat prostě nebudu, vyčkám a uvidím, jak se to bude vyvíjet dál. Vám bych doporučil to samé a když už si musíte nutně v těchto dnech pořídit nové PC, tak přeji hodně štěstí a pevné nervy ;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..