Noční můra L4D

Po zklamání z Far Cry 2 a hořkosladké chuti z GTA 4 jsem si říkal, že už žádnou hru hrát nebudu a začnu se věnovat něčemu užitečnějšímu…

Přesto se mi začátkem týdne dostalo do mechaniky instalační DVD hry Left4Dead. Šest stovek není zase tak moc a když jsem tak po očku sledoval vývoj cen na některých herních shopech, nebo na Steamu, podlehnul jsem další nákupní mánii a do sbírky mi přibyla další originálka. No nekupte to, když je to tak levné :)Instalace trvala nějakých 7 minut, přibližně stejnou dobu pak Steam tahal balík aktualizací a potom se mohlo hned hrát.

Když jsem viděl první ingame videa ještě před vydáním, dlouho potom jsem sbíral čelist a proto jsem byl velmi zvědav jak to bude fungovat a vypadat u mě.

Na úvod známý trailer, který mi připadá v některých detailech ještě trochu doupravený, ale to jen hádám, protože na to se nyní nehodlám soustředit.

První spuštění vždycky chvíli trvá, ale není to žádná věčnost a já můžu zachvíli testnout začátek singleplayeru.
Nastavení jsem nechal tak, jak ho nastavila sama hra, tedy všechno na high a počet snímků je okolo přijatelných 33fps. Když se na hráče valí víc zombíků třeba ve venkovních lokalitách klesá to ke 20, ale i to je ještě porád hratelné.

Po vizuální stránce mi to připadá jako taková směsice více titulů. Stylem grafiky to hodně připomíná F.E.A.R., temnými zákoutími s baterkou se mi často vybavil DOOM 3, obrovská záplava neskutečných nepřátel je přece Painkiller a celkový engine, některé zvuky, nebo objekty je prostě Half Life 2 (jak jinak)

Prostě řežba, střílečka jak víno. Nečekal jsem nic zázračného, ani žádné dojemné vyprávění. Nečekal jsem vůbec nic, byl jsem prostě jen zvědav, jak to vypadá a jak se to hýbe. Během docela krátké chvíle jsme se s těma třema dostali na střechu nemocnice a byl konec první části…

I přes stále stejné jednoznačné řešení situace a rychlý, adrenalinový postup tuším, že se mi tahle hra jen tak neohraje a že u ní strávím ještě nějakou tu hodinku :) Multiplayer je totiž ještě více adrenalinovější a sounáležitost se skutečnými hráči vše ještě více umocňuje. Občas se tedy cukne, vinou přetížených serverů nebo pomalejšího připojení některého hráče, ale přístup do multiplayeru je docela rychlý a snadný a tomu se nedá nic vytknout.

Je tu ještě jedna věc, která nejspíš znamená, že to je neobyčejný titul. Tak nějak podvědomě se mi z těch záplav nemrtvých a zrůdných postav v noci zdají horrorové sny. Pamatuju si, že něco takového jsem zažil jenom jednou vlivem hry Max Payne, když jsem byl před mnoha lety nemocný, bral prášky a pil čaj. A já místo toho, abych se potil v posteli, jsem se zhulil a mastil Maxe Payna :) Ty detailní záběry na umírající postavy v kombinaci s horečkou měly za následek to, že se mi v noci zdály děsivé sny.

Včera zcela zdráv a bez podpůrných prostředků se mi ve snech zjevovaly zombie a podobné výjevy právě díky Left4Dead :)


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..