Demo Mafia 2

Roky čekání, několik odkladů a nesplněných slibů.
Tak by se dala jednou větou popsat nejočekávanější hra tohoto roku: Mafia 2.
Nyní ale máme konečně hmatatelný (a hratelný) důkaz toho, že čekání se blíží ke konci.

V úterý jsem plánoval, že si o pár minut přivstanu, abych započal stahování dema a mezitím si odskočil do práce s tím, že předpokládané enormní vytížení download serverů na Steamu nedovolí demoverzi vyzkoušet dříve jak odpoledne, kdy už budu z práce doma. Celé jsem si to chtěl ještě navíc korigovat přes vzdálenou plochu, ale na to nakonec nedošlo, protože jsem se ráno dozvěděl, že demo bude uvolněno až kolem 10.hodiny dopoledne…

Po práci jsem se ani nestavoval na jedno dvě pětipíva a upaloval domů vyzkoušet tu jednu letní-zimní misi z Mafie II.
Během dne jsem sledoval diskuze na co se mám připravit a jakou rychlostí mi to stahování doma asi poběží. Byl bych si to už stáhnul v práci, ale musel bych si tam instalovat Steam, takže mi to zůstalo na doma. Přijdu domů, přepnu Steam do češtiny (aby se mi stáhla CZ verze dema) a začnu sosat. Odpoledne to lítá docela rychle, takže za nějakou půlhodinku je těch 1,1GB staženo. Zapínám, testuji, nevycházím z úžasu.

Jak už bylo známo dlouho před vydáním: V demu je jen malá část města, na jejíž prozkoumávání má hráč 10 minut (hned jsem si ten časový limit zrušil patchem), jakmile započne misi, odpočítávání se zruší.
Dle různých preview se už dlouho dopředu vědělo, že ve hře není funkční nadzemka ani metro a když sjedete s autem do vody, Vito se objeví na břehu (bez auta) živý, zdravý a suchý. To u mnohých fanoušků vzbudilo rozčarování a neslušné poznámky v různých diskuzích. Prostě se haranti nedokázali smířit s tím, že Mafia 2 není GTA, nad kterým právě tito „fanoušci“ ještě nedáno ohrnovali rypák a znalecky prohlašovali, jak by bylo zle, kdyby se to podobalo dalšímu GTA… Teď už se smradi neprojevují, protože buďto hrajou opatchované demo, nebo slintají nad obrázky z Playboye (i já jsem slintal;) Co na tom, že je hra až od 18 let. Dle způsobu vyjadřování snadno poznáte, že některým smrkáčům ještě nebylo ani 12…
Mafia 2 skutečně není GTA, v což jsem doufal a což můžu potrdit už i teď, kdy jsem misi z dema dohrál a asi 2 hodiny blbnul ve městě.

Nikdy mě neomrzelo ve hrách hledat bugy a chybičky, díky kterým se můžete dostat někam, kam vás autoři nechtěli pustit (vždycky jsem chtěl dělat herního testera). I v Mafii 2 jsem zkoušel obejít omezení, nechat se vytlačit policií přes červený pruh, najít někde díru mezi polygony nebo dostat se někam, kam to normálně nejde… Alespoň se podívat kam až jsou natažené textury v zakázané zóně a jak vůbec vypadá tenhle engine „z druhé strany“…

Abych se vrátil k samotnému demu. Celé to působí… prostě jako demo. I přes všechny sliby jak bude všechno detailní, interaktivní a působit živě, tak jsem narazil na několik chybiček a věcí co se mi nezamlouvaly. Třeba ten holoubek, který se pravidelně jednou za půlminutu objeví, aby si sednul na stříšku (ať se pod ní děje cokoli) a po chvilce se zase vznesl a zmizel. Umělá inteligence nejen nepřátel, ale i lidí ve městě, taky není nijak oslnivá (oproti prvnímu dílu se ale tak často nestává, že by vám lidi po zatroubení klaxonu skákali pod auto) Bedny před lihovarem se rozpadají na třísky, některou pouliční lampou se dá bezproblémů projet autem a sloup dál stojí atd…
„Lidé ve městě jsou jako živí“ Tak tuhle otřepanou frázi slýcháváme od dob GTA 3 snad u každé hry tohoto typu. Úspěch alespoň je, že se ty lidi drží občas na chodníku a na první pohled vypadají realisticky, ale i tak bloudí po městě odnikud nikam (tedy co jsem viděl v demu).
Jsou tu ale i povedené chvilky. Předávání předmětů z rukou postav je promakané. Zkuste si porovnat třeba takové kupování párku v GTA IV a Mafii 2. Nebo třeba uplácení policie je prostě vynikající.
Český dabing je naprosto zmršený a nejenom dabéři, ale i texty jsou vůbec tím nejhorším a nejvíce rušivým prvkem ve hře. „Ten tlustý zmrd“ Kupa sprostých slov proložená spisovnou češtinou. WTF? Jestli to má souvislost s narážkou na dobrou angličtinu, netuším, přesto doufám, že CZ verze pujde překlopit do EN, protože tohle je vážně otřesné!

Po hardwarové stránce nemám problém. Trochu(více) se to začíná škubat až když se zapne APEX. V benchmarku ty nejnáročnější scény s plným PhysX chvílemi klesaly pod 10 fps. Podruhé jsem tu misi dal na střední nastavení fyziky a místy se to škublo k 15fps. Asi ve hře oželím pokročilejší efekty, nebo zkusím taktovat procesor…

Vývojáři ve hře slibovali hodně, z dema se těžko dá soudit, ale alespoň takhle to vypadá jako fungující ale rozpracovaná testovací verze, kde spousta slibovaných věcí chybí nebo není dotažena k dokonalosti. Klidně bych ještě jeden odklad snesl (bylo jich nepočítaně), kdyby konečná hra měla vše, co měla mít.

Ale co, odklad nebude a to je možná taky dobře, odpočítávání na mobilu mi ukazuje 17 dní, tak už aby byl konec prázdnin ;)
bez APEX to je paráda
na auto se dá vyskočit, z auta na střechu už ne
pořádně ty auta musím umýt
průměr 23.4 je ještě docela fajn
16.7 už není nic moc
dostali jsme se pod 10, to už je docela síla
naši mechanici umí spravit motor i přes zavřenou kapotu
slečno neviděli jsme se už někde?
Krátce po vydání dema se na Youtube objevilo několik postupů, jak se dostat za červenou linii a do zakázaných oblastí, mimo jiné také spousta bugů a dalších věcí a dokonce už i modifikací, patchů a opravných balíčků, které můžou být zajímavé… ale pokud se chcete prohánět po celém městě(které v demu stejně není), nechcete si raději počkat na plnou hru?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..