Ještě jeden test sluchu

Dnes to bude trochu jednodušší testík vašich zvukovodů. Tento test není zameřen na hudební sluch, ale na kondici a citlivost sluchového ústrojí.

Na noiseaddicts.com je prostý online test sluchu, kde si jednoduše pouštíte tóny o vysokých frekvencích a sami poznáte, jaké pásmo ještě slyšíte a jaké už ne. Začíná se na 8kHz a můžete si vybrat signál až do 22kHz.

Rád bych podotknul, že s věkem se ta horní hranice citlivosti snižuje. Do 18 let by zdravý člověk měl ještě vnímat 20kHz a někteří jedinci i o malinko více. S přibývajícími roky to jde dolů.

Vybavuje se mi příhoda z mládí, kdy jsem v programovacím jazyce Basic experimentoval s příkazem BEEP a v zacykleném procesu postupně zvyšoval výšku tónu. PC speaker spustil od zvuku sirény až po vysoký pískot a vedle sedící tatík brzy poté prohlásil, že nic neslyší, přičemž já jsem stále vnímal intenzivní pískot a krátce na to začal venku výt pes. Jo tehdejší 486ka měla ve své case parádní speaker.

Dnes už se s tím tolika nesetkáváme, ale poměrně nedávno mělo hodně lidí jako zvonění na mobilu právě takový rostoucí tón, který (stejně jako různé softwarové odpuzovače komárů) na některých telefonech likvidoval integrované reproduktory.
V tomto testu z kategorie sluchových testů mi obstarožní sluchátka Sennheiser HD 202 přehrála ještě 18kHz ukázku. U těch vyšších už registruji pouze počáteční a koncový ořez 0 dB. Tak nějak doufám, že to bude rozsahem sluchátek a ne ušima, vždyť mi ještě nebylo ani třicet :)

Za okny zpěv ptáků přibližující se občas k takovým 14 kHz je po dlouhé zimě dobré znamení. A jestli u vás ještě nezačíná jaro a ptáci stále nikde nezpívají, zkuste si v tomto testu, jestli je ještě vůbec budete slyšet ;)

11 thoughts on “Ještě jeden test sluchu”

  1. slyším 22kHz testovano na domaci vezi s mnoha a mnoha bednama xD vykon asi 50w sinus ale tak na domaci odposlech to staci …

  2. Zkoušel jsem na svých Koss Porta Pro a 17kHz už mám vážné problémy slyšet. Tak to je nejspíš sluchátky a ne ušima. Teprve mi bude 19 přece :))

  3. Je mi 32 a slyším 12khz, 14khz už ne. Ale můj syn kterému je pět slyší i těch 22khz, takže reprákama to nebude…

  4. Děláte si srandu? Mě teď píská v uších, ale naprosto bez problému slyším všechno i na reproduktorech za 300 Kč :D

  5. Je mi 43 a slyším 14 když to dám naplno. Dál už nic. Těch 14 ale musím trošku natočit hlavu :D :D :D :D !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..