Nepoužitelná Opera Mini 5 beta

Někdy v průběhu minulého týdne se mi začala samovolně aktualizovat Opera Mini 4.x a při spuštění se objevil nápis instaluji a pak to chtělo přijmout licenční podmínky. Říkám si fajn, už se to dlouho neaktualizovalo, tak dneska po dlouhé době budu mít v mobilu aktuální prohlížeč.

Úvodních devět záložek, historie a uložené stránky zůstaly jak byly, co mi ale trochu zkazilo náladu byl seznam RSS, kde mých zhruba 15 zdrojů bylo nahrazeno zdrojem z Novinky.cz, Sport.cz a dva odkazy na zdroje Opery… Znova jsem se tedy přihlásil k odběru na několika stránkách, které uvízly v historii a ručně doplnil ostatní zdroje a Operu mini ukončil, protože jsem měl něco na práci. Po chvíli opět staruji Operu mini a koukám, že se při startu instaluje nová verze a zase to chce potvrdit přijmutí licence. Na první pohled se zdá, že všechno zůstalo, jen seznam RSS je zase smazaný! A takhle stále do nekonečna při každém novém spuštění této java aplikace…opera mini 5

Je zřejmé, že si ze mě bude tenhle prohlížeč utahovat a při každém spuštění bude něco instalovat a chtít potvrdit licenční podmínky, takže dochází na jeho mazání a poohlédnutí se po aktuální verzi.
Nacházím Opera Mini 5 beta a podle screenů vypadá dobře, proto ji hned přes opravené Bluetooth posílám do mobilu a instaluji. Při prvním spuštění si řeknu WOW, tohle vypadá skoro jako desktopový prohlížeč nad kterým budou jásat především majitelé větších dotykových displejů (bohužel nejásají, jak jsem později googlováním zjistil).

Tenhle prohlížeč konečně umí otevírat více tabů (tzn. můžu mít otevřeno více stránek najednou), má vylepšený systém stahování a údajně podporuje copy&paste a tím výčet kladných vlastností vlastně končí.

Po ukončení a při dalším spuštění se mi už nezobrazuje spouštěcí obrazovka s logem (jen zčerná displej a nic se neděje) a kdybych několikrát nemačkal libovolné klávesy, tak by se asi ani nespustil… V nové úplně přepracované (beta)verzi Opery mini je dost tragické menu (které sice vypadá efektně, ale v použitelnosti to je krok, možná dva, zpátky), úvodní obrazovka kam si lze zazáložkovat devět stránek pro rychlý přístup. Trvalo mi celý den, než jsem přišel na to, jak takovou záložku editovat nebo úplně smazat, dále tu máme neexistující RSS čtečku. Na stránkách generující RSS se sice můžete přihlásit k odběru, ale nikde se už pak nedostanete k tomu, abyste si RSS mohli procházet, což je dost fatální nedostatek, protože internet v mobilu používám v nouzových případech pro prohlížení statistik a čtení novinek z vybraných zpravodajských webů. Víc od mobilního internetu nevyžaduji a s touhle novou Operou mini si můžu akorát prohlížet statistiky, kde navíc správce hesel pokaždé obtěžuje s dotazem, jestli si má dané heslo zapamatovat…

Pokud se v Opera Software ASA vzpamatují a finální verze bude použitelná, odladěná, s fungující RSS čtečkou a vše dotažené do konce, tak si ji znova nainstaluji, prozatím bych se rád vrátil k verzi 4.2, ale jak právě zjištuji, tak to nebude vůbec jednoduché, protože všude mi cpou tu mizernou a nepoužitelnou pětkovou beta verzi…

2 thoughts on “Nepoužitelná Opera Mini 5 beta”

  1. Taky mě nehorázně štve ten speed dial a jeho, nejspíš fakt nemožná, editace v mobilu. Ale říkám si že je to lepší než bez něj. Ale jinak se mi zdá tato verze velmi nestabilní, někdy vypadne připojení a kvůli tomu se vypne. Doufám, že finální verze všechny tyto mouchy vychytá a bude použitelná.

  2. Já čekám na Operu 5 Mini pro Android, uvidíme, jestli bude lepší než vestavěný prohlížeč (nebude :D). Škoda že neexistuje Opera Mobile pro Android…Jinak Opera 4 Mini je na dotykovém ovládání naprosto nepoužitelná, hodí se jen pro „hloupé“ telefony bez OS (typicky Sony Ericssony).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..