Nákup v zahraničí-dokončení

Přesně měsíc trvala cesta jednoho balíčku z amerického Amazonu až do mých rukou.
Jak jste se mohli dočíst v původním článku, očekával jsem především finanční úspory a dnes příjde rozuzlení a celkové zhodnocení celé této zkušenosti.

Ze začátku odkážu na tematický článek na digilidi.cz, kde se ve výživné diskuzi často opakují výrazy jako „bezmoc“, „bordel“, „daň“, „sazba“, „zdržování“, „čekání“ atd. Z některých příspěvků je cítit hodně silné zoufalství a beznaděj. Není se čemu divit, protože ze zákazníků se staly platící oběti, bez jakýchkoliv záruk, práv a nároků na informace, vymahatelnost nebo urgenci.
Toto jsem si vytrpěl i já, avšak nenechával jsem se tím tak užírat a nedělal si vůbec žádné naděje, že svůj balíček obdržím ještě toto léto.

O to více jsem byl překvapen, když v pondělí zazvonila pošťačka s balíčkem a chtěla po mě 750Kč poplatek za tři týdny zdržení, byrokratickou šikanu, daň a jánevímcoještě.

Balík na celnici pravděpodobně otevřen nebyl (soudě dle neporušené etikety od Priority Mail), nicméně na povrchu bylo znát, že s ním pošťáci zacházeli asi tak, jako na začátku filmu Ace Ventura. Je také dost možné, že zboží bylo zabaleno do použité krabice, která už nejspíše svět několikrát obletěla, protože vyřezané a odlepované plochy starých nálepek a čárových kódů nešlo přehlédnout. Taky že jsem si po vybalení musel jít umýt ruce. Na místě jedné takové strhnuté nálepky byla menší zelená, orazítkovaná s nápisem VYBRAT CLO.
Krabice byla dostatečně vyplněna polystyrenovými kousky a zmačkanými reklamními letáky (americká obdoba spamu z obchodních domů, které u nás několikrát týdně dostává většina obyvatelstva do svých poštovních schránek). Navzdory všelijakému zacházení a ozařování bylo zboží neporušené a v pořádku. Avšak papírovou fakturu jsem v zásilce nenašel. Mohla také původně být v některé obálce, kterými byl balík polepen, ale to bych do Amazonu neřekl.

Takže původně očekávané tisícové úspory se touto celní a poštovní anabází změnily na stokorunové úspory a měsíc čekání a nejistoty, oproti pořízení v tuzemském obchodě.
Není se čemu divit. Opět jsme svědky toho, kdy bohatý okrádá chudého. Ti, kteří rozkradli teto stát, potřebují krást ještě víc, a tak si vymysleli další zpoplatnění zboží, ze kterého ještě donedávna neměli skoro nic. Nějak se ta rozkradená státní kasa musí plnit, aby bylo z čeho krást dál. S cenzurou internetu, tvářící se jako omezení hazardu a další možný způsob naplnění svých kapes, jim to nevyšlo, tak si odhlasovali alespoň toto omezení, zdržení a zpoplatnění dříve běžných služeb, ze kterých se jim snad nějaké ty dukáty do kapsy dokutálí…
Co budou chtít zpoplatnit a zdanit příště? Co třeba spánek?

Asi jsem měl prostě štěstí, že na můj balík přišla řada takhle relativně brzo.
Příští lákavou pobídku k nákupu v zahraničí nejspíše odmítnu, pokud se nezmění systém a způsob odbavování balíků na celnici a raději si připlatím a budu mít zboží do druhého dne doma. Případně budu nakupovat na území EU, abych se vyhnul této otravné, ponižující a nepříjemné proceduře, kterou si musí projít všichni provinilci, kteří nakupují v zemích mimo EU…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..