Nové ovladače nepomohly

Už v prosinci loňského roku jsem vyzkoušel nové beta-verze ovladačů pro mobilní grafické karty.

Všechno se zdálo být ok, výkon v náročných hrách nepatrně vzrostl a já se mohl těšit na konečnou verzi ovladačů. Je to ale zhruba měsíc zpátky, co se začaly dít podivné věci.

Během hraní se zničeho nic hra zasekla, FRAPS ukazoval 0 nebo 1 fps a začaly se na obrazovce střídat podivné obrazce. Grafická karta mi předváděla některé filtrované textury ze hry, nad kterými by kdejaký grafik zajásal (viz obrázky pod článkem), ale mně to akorát přidělávalo vrásky na čele, protože z této situace bylo jediné východisko vypnutí notebooku.

Poprvé se mi to stalo v Crysis Warhead. Potom několikrát v samotném Crysis a jednou v GTA IV. Hned mě napadlo, jestli se třeba nepřehřívá grafika nebo paměti (notebook jsem za ten rok rozdělal a profouknul jenom jednou) a to byl jistou dobu hlavní podezřelý. Teorii o přehřívání ale vyvrací fakt, že jsem na těchto betaovladačích bezproblémů dohrál GTA4 a stejný problém se vyskytnul i v Burnout Paradise, který se hýbe velmi svižně (nejméně 33fps) na maximální detaily a notebook se při tom ani nijak nezahřívá…

Hledám, hledám, nacházím novou betaverzi ovladače pro mobilní grafiky, tentokrát 179.48

To asi nebude moc veliký pokrok od vydání 179.28, ale za zkoušku nic nedám. Stahuji, instaluji, restartuji, spoštím Burnout Paradise, ale ani ne po čtvrt hodince hraní se opět zastavuje obraz a výhled mi překrývá nějaká textura ze hry a hned na to další… Písnička od Guns’n’Roses hraje dál, jen občas se zasekne, jako by věděla, že mám rád breakcorové kurvení zvuku :)

Dlouho jsem netušil, co by to mohlo způsobovat. Far Cry 2 jsem bez problémů dohrál, Left4Dead taky běhá parádně. DXDIAG žádný problém nezjistil, 3DMARK06 taky v pohodě a ještě mi ukázal 4348 bodů :)

Nakonec jsem se dostal k experimentování s tím minimem, co běží na pozadí, protože se mi to takhle zaseklo i v Crysis Warhead a jednou v GTA4. Zjistil jsem, že to pravděpodobně způsobuje antivirová ochrana, která už při instalaci GTA IV, hlásila podezřelé soubory na instalačním DVD a následně na mém disku! A tady bude asi zakopaný pes. Antivir kontroluje každý soubor načítaný do paměti (i grafické paměti) a když se mu nějaká textura nelíbí, tak to dělá neplechu…

Ukončil jsem antivir běžící na pozadí a spustil Burnout paradise, jezdil snad hodinu po celém městě a nezaseklo se to ani jednou… Škoda že poslední dobou věnuji hodně času jiným věcem a na pořádné otestování nezbývá čas, jinak bych skutečnou příčinu už asi skutečně zjistil.

Jednoho dne mi vyskočilo okýnko, že je nedostatek místa na diku C:

A on to ten video editor v GTA4! Ukládá záznamy z hry na disk C:! Po pročištění disku C: posledních ovladačích pro grafiku a občasném hraní zmiňovaných titulů se popisované zasekávání omezilo na Burnout paradise a to ještě ve výjimečných případech a naštěstí se z tohoto stavu dá kombinací kláves CTRL+ALT+PrDEL s trochou snady dostat bez nutnosti vypnutí počítače.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..