Tekno nebo Tekkno ?

Kdybych měl začít tím, který výraz se používá častěji, podle vlastních zkušeností můžu směle prohlásit, že je to TEKNO s jedním K.
Tuto doměnku bohužel těžko dokážu, protože googlefight.com v době psaní článku pojem tekno ani tekkno nezná a výsledku se nějak nemůže dopracovat.
Pak tedy nezbývá nic jiného, než se podívat do společnosti, kde se takové výrazy používají.
Z pořvávání lidí před bednama „dej tam ňáký tekno“ těžko poznám kolik KKKK má na jazyku, takže zase zůstaneme ve virtuálnu.

Při návštěvě některých diskuzí nebo chatů lze jednoduše zjistit, že psaní více KK ve slově zdržuje, protahuje celý text a je zbytečné, protože se předpokládá, že každý pochopí význam slova i bez nějakého přikrášlování.
Není těžké odhadnout, že oblibu více K ale i jINýcH KrAWiN má převážně puberta. Psaní takovým stylem trvá docela dlouho a ještě déle jim trvá něco pochopit… Právě zde má tekno muzika nejvíce příznivců, mladou krev a osvícení dosáhne každý, kdo zná alespoň několik významů symbolu 23 a na rychtě se nemálo vyndá :)

Ví ale alespoň jeden z deseti, kteří píšou „teKKno“, proč se to tak píše a jestli je vlastně mezi Tekno a Tekkno nějaký rozdíl?

Na začátku devadesátých let bylo v Evropě dost rušno a trochu to vypadalo jako když na náměstí přijedou houpačky, protože zejména v Anglii se od každého kolotoče, každé střelnice, každého stánku ozvývala jiná aoriginální hudba.
V roce 1991 měli The Prodigy venku 2 singly, The KLF už měli nějaký ten milion v kapse a ten rok se také dali do kupy 2Unlimited.
Hudební průmysl vydělával obrovské peníze a v kontrastu s tím pořádali Spiral Tribe první freeparty. Nově vznikajícímu hudebnímu stylu jungle by nikdo nehádal, že se zanedlouho zvrhne v drumandbass a vůbec celá světová hudební scéna se probouzela do počítačového věku.

A nemohlo tomu být jinak ani v Československu.
Miroslav Imrich má za sebou už poměrně pestrou hudební minulost. Působil/působí v kapelách Abraxas, Mentols, Variace, Galaxie a Atomový dudy, později koncertoval s metalovou skupinou Alarm. V tomto roce vzniká Imrich Tekkknofactory a přinášejí dosud u nás neslýchanou skladbu Who Is Mečiar?

Imrich Tekkknofactory – Who Is Mečiar? / Kdo Je Mečiar?


Ano, čtete správně je tam 3x K, protože už tenkrát bylo techno, tekno, a tekkno, přičemž platilo (a jistě tomu ani dnes není jinak), že čim víc K, tím tvrdší muzika.

Revoluční Who is Mečiar? bylo u nás vůbec první „techno cd“, které bylo možno koupit v Bontonlandu. Trochu to připomínalo funky, rave a techno, které jste tenkrát mohli slyšet od U96 nebo na věhlasných MayDay a právěže tím, že se Miroslav Imrich nebál používat neuvěřitelné množství různých samplů z jiných hudebních počinů a udělat z nich jinou novou a originální hudbu, se u nás zaryl pojem tekkkkno do podvědomí mnoha lidí na hodně dlouhou dobu.
Pravda je taková, že tenkrát byly škatulky nastaveny trochu jinak a spousta toho ještě nebylo objeveno, ale o tom třeba zase někdy příště :)

Dnes se nejen u nás, ale i ve světě s pojmem Tekkno setkáte jen zřídka, protože to přešlo tak nějak do jednoho významu a pro tvrdé tekno se lépe usadil pojem Hardtekno nebo Hardcore tekno, ale do toho bych se už nerad zamotával…

Každopádně tímto se pojem tekno výrazněji otřel o pozlátko hudebního byznysu a i dnes na nás doléhá lobby v podobě nechutných kompilací čágo belo tekno, které se skutečným teknem nemají vůbec nic společného.

37 thoughts on “Tekno nebo Tekkno ?”

 1. Taky by mě zajímalo proč zrovna 23:-D…???…(sem si takhle jednou čmárala 23 a napadla mě otázka PROČ? -od tý doby se toho nemůžu zbavit =))…a nikde to neni- takže když to sem napíšeš tak myslim že se to bude hodit hooodně lidem =)

 2. TEK23KNO :-D a problem je vyřešenej
  a čte se to takhlenx : tekkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkno (23X řekni k) a je to největčí speedcore co kdy byl na jakým koliv teknivalu :-D jo dobrej článx (když vyslovuješ ty káčka nezní to jako tek ?? :-D)

  sežente film 23 a podivtasa je to docela psicho (nic ohledně tekna… to jenom jeden borísek chodil moc na tekno a všude viděl 23 ne vlastně všude co počítal bylo 23 víte jak se z toho posral a všechny zabil :-D tak proto 23 :-D) bylo mu 23 …

  možná je to tím že se psávalo tekkkno a tekkno to jsou 3k a 2k takže 32 jo ale napsal sem to opačně takže 23

 3. 23 ?, Ma mozna 2 vyznamy… historicky… a emocialni :P, emocialni se neda vysvetlit, neda se popsat musi clovek vedet… a historicky ? kazdy koho vede tekno, zasahuje do zivota by mel vedet proc je to zrovna 23 a ne jinak… SP23 xD

 4. čau … chci jen poděkovat za tuto osvětu …… :) … techno jsem poznal před 11i lety … na kazetě :) … byl to ještě takovej ten hukot s house zvukama .. no alespoň já bych to tak popsal .. chytlo mě to a nepustilo … postupem času se mi pod kůži dostávali čím dál tím více tvrdší zvuky .. no a kdo je chytrej a chce se též podílet na vlastní tvorbě tak jí určitě i pojmenuje tak je jasný že těch stylů bude více … :) …. no mrzní mě že jsem celou dobu konzumoval tuto hudbu a k tomu drogy což mě odvádělo od vlastní tvorby …. díki nim jsem se ale ocitl už tolikrát v situacích a jsem i dnes takový ten člověk DiY … i když bydlím s rodiči .. tak více méně můžu kdykoli odejít a žít na ulici … :) … což rozhodně neplánuji .. no ale to je zase jiné téma .. též zajímave :)

 5. zdar, chtela sem mooc chvalit břitkost a trefnost těchto několika odstavečků…a chválím, chválila bych ale víc, kdyby v celym tomhle zaregistrovanym svete bylo min registraci potrebnych k prihozeni komentare ;-) nahodou jsem pri imitovani prace na praxi zabrousila na tato moudra slova a sem fakt raada, ze normalni lidi, jeste zijou XD juchuu! dik

 6. 23 protože anglicky se to vyslovuje jako to free, pokud to nečtete jako 23 ale jako 2 a 3… A to free vyjadřuje volnost tekna… :-D Tuhle verzi už sem slyšel hodněkrát ae nvm co je na tom pravdy i když to zní docela logicky…

  1. ty ses k tomu přece taky nějak dohrabat musel :) ..

   dal bych vám malou radu.. až se dopátráte pravdy budete opravdu šťastní :)

 7. At už je tam jedno nebo víc k to je jedno pořád to bude tekno at s nednim k nebo více ale uznejte za pravdu že vzhledově když se napíše tek tak to zní líp se dvěma kk tekk takže lidičky kdo semnou souhlasí tak tekk a 23 sváma díky za ohlasy

 8. 23 jestly chcete vědet zkráceně co znamená č 23 tak je to magický číslo chaosu a zmatku proste psychoo

 9. Takzvaná „dvacettrojka“ pro mě osobně má tři významy. První je spojen s kulturou a Spiral Tribe. Myslim, že se nemusim rozepisovat více, kdo zná tak ví. Ten druhej je hlavně emocionální zážitek a to člověk musí poznat sám, ten systém vás uplně ovládá :)).. A třetí význam? 23.10. Jsem se narodila. Je to přelom Vah a Štíra, moje povaha je docela chaotická, až se někdy nepoznávám :).To číslo má rozhodně něco do sebe!!!

 10. myslim, ze cislo 23 je ‚symbol‘ tekna proto, ze prvni nejvetsi cesky freetekno festival (CzechTek) byl v roce 1994 .. 1+9+9+4 = 23 .. ciste muj nazor:)

 11. tekno 23 to zna jenom ten co posloucha system co jezdi na ty akce ani já to zatím newim ted nedavno mi vysvetlily ze to musim posnat sam .

  a tekno nebo tekkno? TEKNO a TEKK tekno dlouze s jednim K a tekk se vema KK !!

 12. Jáí wám teda řeknu proc protoze se jednou sešlo takhle 23 lidíí a wznikloo z toho tekno a 23 protoze jich bylo 23 první to bylo neco mezi metalikou a rockem… pak z toho vzniklo tekno… :DD :))

 13. Bylo 22 systemaku kteří hraly na gramce a pridal se dvacátejtřetí borec tak se to drželo a proto vzniklo číslo 23 ;) je to spoustu let :D

 14. Souhlasím s ,,Já“ …:) je to 23 pač styl Tekno vymslela 23 živlu…:) a osobně používám tekno s jedním ,,k“ …;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..