Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS

Obecně je známo, že jarní vydání jsou kvalitnější než ta podzimní. To se potvrdilo i u posledního Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS (prodloužená podpora). A když se za 32 vteřin od POSTu předemnou objevilo nové upravené uživatelské prostředí GNOME 2.30, věděl jsem, že tenhle operační systém mi bude věrně a spolehlivě sloužit hezky dlouho k plné spokojenosti.

Tentokrát jsem provedl čistou instalaci, žádný upgrade z 9.10 (které mimochodem také sloužilo bez jediného problému půl roku), protože jsem na svém Vostru původně trochu nešťastně rozděloval disk na několik pracovních oddílů (které jsem stejně nevyužíval jak jsem si plánoval) a v Grubu při startu svítilo několik dalších experimentálních distribucí jiných OS…

Před instalací jsem trochu váhal, jestli si těch 250 GB taky nemám rozkouskovat na další oddíly, ale nakonec jsem nechal celý disk, proč to komplikovat.

Začalo to u Live CD, kde tentokrát zmizel boot manager a Live Ubuntu 10.04 rovnou nastartuje a pak se ptá jestli ho chcete vyzkoušet, nebo hned nainstalovat. Měl jsem zazálohované vše potřebné, takže jsem zkusmo mrknul jak to tentokrát vypadá (žádné překvapení, když jsem už přečetl několik recenzí :), byl jsem spokojen a šlo se na instalaci. Během instalace jsem si nachviličku odběhnul, zakrátko se vrátil a vytáhnul zálohy. Od začátku instalace neuběhlo ani 30 minut a já jsem mohl bezproblémů pokračovat v práci, kterou jsem měl rozdělanou v předchozí verzi.

V Canonicalu konečně změnili vzhled a základní barevnou paletu. Vypadá to hezky, na tlačítka na levé straně bych si asi hůře zvykal a přeci mi nic nebrání v tom, abych si svůj operační systém přizpůsobil svým potřebám.

V tom je pro mě největší přednost linuxových distribucí. Nikdo vám nepřikazuje co a jak máte používat a jak to má vypadat. Všechno si můžu nastavit tak jak chci já a ne jak chtěl nějaký mamlas v Mrdkosoftu ve své nadstavbě BSODu :)

V posledním Ubuntu proběhlo několik změn. Většina jich je pozitivní. Viditelně rychlejší start systému. Obměna některých programů v základní poinstalační nabídce jako jsou např videostřižna PiTiVi nebo Simple Scan pro jednoduché skenování. Nautilus umí konečně pracovat v dvoupanelovém režimu, i přesto se oblíbeného GNOME Commanderu nevzdám. Tlačítka pro zavření, minimalizaci, maximalizaci a svinutí okna jsou na levé straně, ale nikdo vám nebude bránit si je přehodit na pravou stranu. Měl by být vylepšený komunikátor Empathy, co na tom, stejně používám Pidgina. Ubuntu 10.04 má údajně také vylepšenou podporu iPhonu a iPodu a jednoduchou instalaci fontů. Ubuntu jde s dobou a podporuje degeneraci tupých oveček integrací klientů nejčastějších komunikátorů a sociálních sítí.

Nově je tu také Ubuntu One Music Store čímž se může kompenzovat to, že je Ubuntu zdarma. Všechno ale teprve testuji a zkouším, Ubuntu 10.04 jsem si nainstaloval teprve v sobotu a zrovna si vytvářím spouštěcí USB klíčenku. Za celé tři dny (a vlastně za celou dobu používání předchozí verze) jsem nenarazil na jediný problém s nefunkčností nějaké komponenty, nebo že by něco nešlo. Vše samozřejmě za doprovodu vybraných efektů Compiz Fusion, které dokáží práci s počítačem nejen zpříjemnit, ale hlavně výrazně zjednodušit ;) O Ubuntu 10.04 můžu prohlásit, že s ním jsem naprosto spokojen, hodnotím velmi kladně a můžu jen doporučit ;)

Stahovat můžete na http://www.ubuntu.cz

ubuntu 10.04 screen

ubuntu 10.04 screen

8 thoughts on “Ubuntu 10.04 Lucid Lynx LTS”

  1. cha! pan ma muj oblibeny wallpaper na pozadi, no to je pekne. na nove ubuntu slysim zatim same pozitivni reakce, coz je vyborne. ta nadstavba BSODu me pobavila, a to jdem na linuxu teprve pul roku, to uz asi lepsi nebude, ze? chjo :)))

  2. Dá se ubuntu využívat jako klasická mrdkosofty?myslím to tak jako že internet je zavalen softwérem pro windows a pro ubuntu se to blbě hledá a jestly vůbec je pořadně kde a s čeho vybírat.Jinak ubundu podle obrázku budou asi dobrý a navíc mě nic jiného nezbývá protože mě začínaj srát errory ve windows a všechny problémy který počítač vybleje než něco udělá.

  3. breakz23: Chápu tvé nutkání mít všechno, co mám já, Kubo, ale obávám se, že Tvoje inteligence na „ty Ubuntu“ asi stačit nebude… Raději zůstaň u svých kradených Windows, protože Ubuntu by nenaplnilo Tvé očekávání :)

  4. „Chápu tvé nutkání mít všechno, co mám já,kubo“ ::::)))))))))))))))co to meleš já nechci mít vše co máš ty já jsem se jenom ptal na ubuntu ne na to co máš doma:)

  5. Ubuntu 10.04 je příjemné překvapení. Nejvíc se mi líbí Ubuntu Music Store. Taková Ubuntí killer app. Nový vzhled se mi taky moc líbí, jen je to tak trochu MacOSX.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..