Politika plánovaného zastarávání elektroniky a dopad na ekologii

Stává se mi čas od času, že mi někdo ze známých donese nějaký elektrický spotřebič se slovy „Rozbilo se to, na oprav to“.
Není na místě ptát se, jestli se to rozbilo „samo“, nebo tomu uživatel pomohl. Rozhodující je, jestli je spotřebič ještě v záruce. Pokud už výrobek používáte déle jak dva roky, je velmi pravděpodobné, že se v něm sepnulo tzv. kurvítko a přístroj se odebral do křemíkového nebe.
Kurvítko je velmi důležitá věc z pohledu trhu. Ekonomika se musí hýbat a správně načasované kurvítko se sepne ideálně hned druhý den, co vypršela záruka. Zákazníkovi tak nezbývá nic jiného, než nefunkční výrobek zahodit a koupit si nový. Kurvítko zajišťuje výrobci odbyt a koloběh peněz v našem konzumním světě.
O tomto tématu pojednává i dnešní dokument se slovenským dabingem. Nech sa páči :)


3 thoughts on “Politika plánovaného zastarávání elektroniky a dopad na ekologii”

  1. Děkuji za dokument. Tak nějak jsem si to myslel. Stále více kolem sebe pozoruji méně kvalitní věci a jejich zkrácenou životnost. Také se čím dál více snažíme rovnou koupit nový výrobek místo opravy.

  2. Také chci poděkovat za tento dokument. Je to zajímavé, hlavně v kontextu jak naši zákonodárci upravili záruční lhůtu teď nedávno, a která má brzo vstoupit v platnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..