Mobilní revoluce

Dlouho to nešlo a najednou tu máme mobilní revoluci a všichni si můžou volat a esemeskovat neomezeně za nějakých 700Kč měsíčně. A cena pujde ještě níž, to mi věřte :) Zatímco neomezené volání, neomezené sms ve vlastní síti a 3GB internet v mobilu se ještě ve středu 10.4.2013 u O2 dalo pořídit i za 1300Kč […]

Dlouho to nešlo a najednou tu máme mobilní revoluci a všichni si můžou volat a esemeskovat neomezeně za nějakých 700Kč měsíčně. A cena pujde ještě níž, to mi věřte. Třeba ne hned, ale určitě se dočkáme :)
Zatímco neomezené volání, neomezené sms ve vlastní síti a 3GB internet v mobilu se ještě ve středu 10.4.2013 u O2 dalo pořídit i za 1300Kč měsíčně, ve čtvrtek přišlo mobilní zemětřesení a cenovka se u toho samého operátora za trochu upravené neomezené služby dostala na 749Kč.
tarify O2

Dalo se to očekávat, ovšem že to bude až taková revoluce neočekával nikdo ještě alespoň půl roku. Telefónice se to podařilo ututlat velmi dobře a první náznaky se objevily už v pondělí jen pro pár zasvěcených, v úterý se o tom začínalo opatrně mluvit, ve středu O2 na sociálních sítích dávalo nějaké náznaky a ve čtvrtek, respektive ještě ve středu v noci, už to bylo venku. Této mobilní revoluci předcházely úpravy podmínek u fixních služeb v první polovině minulého měsíce a takovýto „předvoj“ dával tušit, že se něco stane i u mobilů.

Co následovalo po uvedení nových tarifů, bylo pochopitelné. Ostatní operátoři museli reagovat okamžitě a tak na rychlo splácali svoje „neomezené“ tarify.
Vodafone se hned nechal slyšet, že pro své zákazníky chystá také revoluční balíčky a neomezený tarif s cenou pod 700Kč a že je představí na konci května. U prolhané společnosti se dá očekávat, že nedodrží slib a hned v pátek jste se na jeho stránkách mohli pobavit pohledem na dvě neomezené položky „Neomezené volání do všech sítí“ s 600MB IvM za 691Kč a „Fér tarif 3 299“ s 1,2GB IvM za krásných férových 3299Kč.
T-Mobile v reakci na čtvrteční krok Telefónicy prohlásil, že zlevňovat chtěl už dávno, ale čekal na tu správnou chvíli a ta správná chvíle zřejmě přišla v sobotu, kdy nabídl dokonale přesnou kopii neomezeného tarifu od O2.
tarify vodafone
Pochopitelně se vyrojily spekulace, co za tím odtrhnutím od kartelových dohod stojí a co bylo příčinou. Hovořilo se o politickém tlaku, znesnadnění nástupu čtvrtého operátora, nebo dle tiskového oddělení Telefónicy rozpohybování trhu. Ať je to jak chce, Telefónica si opět posílila svoji pozici jedničky na telekomunikačním trhu.
Může se to zdát jako oslavný článek pro O2, ale fakta jsou fakta a mluví za vše. Opičkování po O2 předvedli ostatní operátoři již několikrát. Například minulé Vánoce, kdy O2 snížilo cenu za minutu nad rámec volných minut na 3,50Kč a SMS za 1,50Kč, tak s tím po pár dnech najednou přišel T-mobile i Vodafone. Ostatní operátoři ale nikdy nedostihnou Telefónicu, která tu v oblasti mobilních služeb byla jako první (tehdy ještě Eurotel), tudíž má nejlepší pokrytí signálem a vlastní veškeré telefonní linky v zemi (tehdy patřily Telecomu). Jejich „volání do vlastní sítě“ se tak vztahuje jak na mobily O2, tak na všechny pevné linky a na čísla Bleskmobilu, které provozuje na infrastruktuře O2.
Navíc má Telefónica mnohem širší portfolio nabídek, které vzájemně zlevňují ostatní služby. Například pokud máte ADSL/VDSL internet nebo televizi od O2, který se pro nové zákazníky dá aktuálně pořídit za 505Kč, tak si z ceny všech Free tarifů odečtěte stovku. Pokud vám ještě nebylo 26let (nebo naopak jste starší 60ti let), odečtěte si dalších 50Kč. Kombinací těchto faktorů získáváme například u neomezeného tarifu cenu 599Kč a to už si myslím, že je celkem slušné :)
Ceny i nabídky se neustále mění, takže článek nemusí být po nějaké době aktuální!

tarify t-mobile
Samozřejmě že se tato revoluční změna netýká jen „neomezených“ tarifů. Přehled i těch nižších se zredukoval a zjednodušil a zas tak výhodný už není speciálně pro zákazníky, kteří nepotřebují volat a esemeskovat neomezeně. Doba si to žádá a veřejnost už dlouho volá po pořádných mobilních datových službách. Bohužel ani jeden z operátorů touto nabídkou za rozumnou cenu nedisponuje. Neomezené volání využije jeden z deseti zákazníků, zatímco neomezený internet v mobilu si přeje 7 z deseti zákazníků. Velmi úsměvně působí u T-Mobilu nejnižší tarif „S námi 390“, kde je pouhých 20MB na internet v mobilu a který se na LTE síti dá vyčerpat za 4-5 sekund :)
Upřímně dost dobře tento požadavek na neomezený internet nechápu, protože osobně se mi podařilo překročit 150MB FUP snad jenom jednou a to používám internet v mobilu celkem aktivně. Samozřejmě že si na mobilu nepouštím videa z YouTube, jako většina puberťáků, ale při běžném používání (internet, foursquare, twitter, e-maily, dropbox, navigace) mi 150MB bohatě stačí. A když se náhodou stane, že překročím FUP, dostanu se na rychlost 200 kbps, což je stále ještě použitelné (3G mám na svém telefonu stejně vypnuté kvůli delší výdrži baterie), oproti Vodafonu a T-mobilu, kde se rychlost sníží na nepoužitelných 32 kbps.

Ať je to jak chce, i přes to, že se ceny u všech tří operátorů dostaly na relativně stejnou hladinu, O2 zůstává jedničkou, protože nám jako první ukázalo, že to jde. Retenční oddělení opět pojedou na plné obrátky a pokud se tam nic nezměnilo s příchodem nových revolučních neomezených tarifů, tak se zase budou vesele přisypávat jednotky, v tomto případě především data. Bohužel retence od uvedení těchto tarifů již nefungují. Retence u T-mobile jsou poněkud oříšek a často se tam dozvíte, že si vás milý T-mobile uvázal na další dva roky, aniž by vám o tom dal jakkoli vědět a tudíž máte smůlu. U Vodafonu už to je s retencemi o malinko lepší, ale kdo by chtěl setrvávat u operátora, který má nejhorší pokrytí, problémy se dovolat a pravidelně co tři měsíce nějaký větší výpadek sítě? Zbývá nám tu O2, které konečně přišlo s cenovou revolucí a udalo směr, kterým se bude český mobilní trh zase nějakou dobu ubírat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..