Někdo vás chce sečíst

Nevyhnutelně se blíží okamžik, kdy budeme muset všichni bez rozdílu vyplnit sčítací formulář a kamsi do neznáma poslat své osobní údaje, které už o nás stát beztak má!
Sčítání lidu, domů a bytů 2011 je pokračování pravidelné dekády a jakési upřesnění a ověření databáze, která sice někde je a obsahuje nějaká data, ale všichni moc dobře víme, že stát s ní neumí adekvátně nakládat (na všech úřadech a v ordinacích se stejně tak jako tak budete muset prokazovat, dokazovat, dokládat, platit a v ideálním případě je musíte kvůli vyřízení jedné maličkosti navštívit minimálně 3x a pokaždé s jiným papírem) a na místě mohou být i obavy o bezpečnost.
Tato událost je pochopitelně v současném IT světě velmi sledovaná a obávaná, protože dnes jsou rizika ukradení a zneužití dat mnohem vyšší, než tomu bylo kdykoli předtím. Ani při posledním sčítání, kdy začínaly mobilní telefony a DVDčka, kdy počítače byly z dnešního pohledu pomalé kalkulačky a internet nebyl v každé domácnosti, nebyla hrozba odcizení a zneužití tak vysoká jako v současnosti.

Na druhou stranu může být na ochranu osobních údajů při tomto sčítání nahlíženo poněkud zkresleně, protože dnešním trendem je veškeré informace, fotografie a videa nejen o sobě, ale i o své rodině a majetku ochotně a bezstarostně vyplňovat do těch nejhorších a nezrůdnějších databází, o kterých uživatel neví zhola nic a neví, co se s těmito informacemi dále děje a že jsou přístupné prakticky komukoli, kdo umí klikat myší… Paradoxní je, že se tito ovčané, kteří o sobě kamsi na internet uvedli naprosto vše, nyní nejvíce ozývají proti chystanému dotazníku.

Nechci filosofovat na téma přínosu nebo rizika takového sčítání, spíše bych rád dal dohromady odkazy na nejrůznější názory a komentáře k této události, na které jsem na internetu narazil…
Pokud ale chcete znát můj názor, tak musím upřímně říci, že sám nevím, jak se k tomu postavit, ačkoli sám mám rád statistiky a jejich vyhodnocování (ale jen v GA). Na jednu stranu je všude spousta řečí o prospěšnosti takového sčítání, jak to lidem pomůže najít práci, zlepšit jízdní řády autobusů a vlaků, jak se zjednoduší očkování atd. ale na druhou stranu vím, že se nasbíraná data nedostanou do zodpovědných rukou a nemám žádnou jistotu, že budou v bezpečí, protože práce našich zákonodárců silně připomíná večerníčkového Pata a Mata. Tzn. jejich práce se ve finále nějakým způsobem alespoň trochu přibližuje zamýšlenému výsledku a pro někoho to účel splní, ale ve snaze si to zjednodušit, případně neodborností napáchají obrovské škody a stojí to příliš mnoho peněz!

Asi se nepohybuji v té správné společnosti, ale zatím jsem nenarazil na poslušného člověka, který by byl ochoten správně a poctivě vyplnit dotazník. Jedni říkají, že v dotazníku zakřížkují úplně všechny rámečky nehledě na možnost, že lze zakřížkovat pouze jeden, jiní jsou připraveni dotazník roztrhat a spálit okamžitě po obdržení, někdo si v době předání dotazníků bere dovolenou a utíká do zahraničí, další plánují vyplnit dotazník on-line a spoléhají se na to, že bude služba přetížená a nedostupná (na to bych si také vsadil) a budou tedy z obliga…
Ať to dopadne jak chce, už nyní je jisté, že se vzrůstající nevolí a neochotou ovčanů budou získaná data silně zkreslená a absolutně nepoužitelná (co je komu do toho, kolik máme doma počítačů? vyplníme to jako posledně) a v žádném případě nebudou informovat o skutečném stavu = zbytečně vyhozené 2,5 miliardy, které jsou tolik potřeba jinde.

Někteří svoje formuláře již dostali, někteří na ně ještě čekají, každopádně na rozmýšlení ještě nějakou tu chvilku máme, tak nyní tedy k těm slibovaným odkazům:

Na jedné misce vah by rozhodně měl být odkaz na ČSÚ:
www.czso.cz
www.scitani.cz
A na druhé misce:
scitani-lidu.wz.cz
www.nechcisecist.cz
kinderporno.cz/d/node/485
bilymuz.wordpress.com/2011/02/12/scitani-ovci-2k11
www.abclinuxu.cz/blog/mavater/2011/1/scitani-lidu-a-bezpecnost
frantisekmatejka.blog.idnes.cz/c/179160/Scitani-lidu-se-nezucastnim-Videa-CSU-a-argumenty-pro-a-proti.html
www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2011022006
www.novadoba.estranky.cz/clanky/lide-probudte-se_/se-mnou-nepocitejte-.html
www.svobodni.cz/media/clanky/1124-zvara-otevreny-dopis-ceskemu-statistickemu-uradu
pallotto.blog.idnes.cz/c/179655/Svejkovani-kolem-scitani-je-nedustojne-Odmitnu-otevrene.html
cover72.net/blag/viewpost.php?blag=30
www.outsidermedia.cz/Proc-se-nenecham-secist-1.aspx


2 thoughts on “Někdo vás chce sečíst”

  1. ja jeste nevim, jak to udelam, protoze vzdycky, kdyz si na to vzpomenu, se nase**.. ale stejne mam obavu, ze vzhledem k nepravidelne pracovni dobe na smeny a nepritomnosti v miste trvaleho bydliste se ke mne ty papiry proste ani nedostanou. hm, no a – stejne je kazdemu houby po tom, kolik minut jezdim do prace cim… o poctu PC nemluve.

  2. Dotaznik je v kosi a uz to neresme. Za vse statu platim ale v tomhle se neprodam, vi o me dost – at si to dohleda sam. Zoufalci odevzdaji a budou v klidu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..