Koncentrovaná blbost

Procházím Facebook prohlížím si profily a fotografie známých i neznámých lidí a utvrzuji se v tom, že je skutečně nereálné narazit na minimální náznak inteligence, nebo alespoň na promile rozumného uvažování.
Dnešním článkem bych rád dále rozvinul znepokojující téma nakousnuté v článku Hloupá aplikace pro hloupé uživatele. Zatímco se v článku probíraly děti, které dosud nemají svůj Facebook účet a přesto jsou veškeré jejich citlivé osobní údaje majetkem cizích lidí, tak nyní se budeme zabývat dětmi, kterým účet vytvořili nezodpovědní rodiče a prakticky tak zničili jejich život, sebrali jim možnost volby a vystavili své děti obrovskému nebezpečí, což je ještě větší zrůdnost.

Pomineme-li fakt, že dle těžko pochopitelných a protiřečících si pravidel facebooku, musí být uživateli alespoň 13 let, tak lze s minimem úsilí narazit na řady profilů malých dětí, které si svůj účet zákonitě nemohly založit samy a už vůbec ne vědomě a dobrovolně.

Příkladem může být jedna ne příliš kapacitní maminka tří dětí, která sama sebe na facebooku presentuje fotografií podivné bytosti v koženém kostýmku s bičíkem. Její dvě starší děti v pubertálním věku svůj profil mají, v těchto jalových letech to je pochopitelné a i částečně omluvitelné, ovšem aby měl osobní profil i nejmladší čtyřletý hyperaktivní synek, který je evidentně po mamince a sám by si založit profil nedokázal ani v deseti, je už trochu silné kafe.
Takových dětí(obětí) jsou (sta)tisíce a není vyjímkou, že rodiče dětem zakládají profil ještě v prenatálním stádiu. Tedy dítě ještě není ani na světě, a nějaká cizí společnost už vlastní obrázky dítěte z ultrazvuku.

Co vede rodiče k tomu, aby svým dětem založili profil na té nejhorší a nejmonstróznější sociální síti 21. století? Aby si je mohli přidat mezi své přátele a označit je jako svoje potomky? Opravdu je tohle ten důvod?
Co tím získají?
Krom uspokojení svého exhibicionismu nic!
A co tím riskují?

V diskuzi na antifacebook.net jsem před časem filozofoval, jak se jednoho dne mezi sebou budou děti bavit a hlavně podle čeho se budou hádat, porovnávat a povyšovat se (jsou to pořád jenom děti), když budou všechny něčím majetkem v obrovské databázi, všichni budou mít stejné hnusné modré profily a budou si tak víceméně rovni:

-„Moje osobní data byla víckrát prodána na černém trhu, než ty tvoje, heč!“
-„To nic není, nad mýma fotkama se udělalo mnohem víc pedofilů, než nad tvejma, jsi lůzr!“
-„My jsme elita, nás už třikrát vykradli a dvakrát mi unesli sestřičku!“
-„Všichni jste nuly, pod mým jménem bylo odesláno 26 milionů spamů a to číslo každou minutu narůstá o stovky nových!“
-„Na nás nemáte, nám každý týden chodí z celého světa nejrůznější balíky a faktury, které jsme si neobjednali“
-„Já jsem nejlepší, moje fotografie posloužily k vytvoření stovek fake profilů a jsou v každém druhém katalogu s dětskou pornografií“
-„Podívejte se na moji vyrážku, doktorka říkala, že je to z té oplatky, která tomu klukovi v reklamě tak chutnala“

Trochu drsné? Nikoliv, pouze důsledek nezodpovědného chování jejich rodičů.
A když dojde k něčemu špatnému, provinilý rodič bude hledat chybu v aplikaci a nedokáže si připustit, že tou chybou je on sám.
Bohužel lidé jsou nuceni okolím i médii k používání aplikace, která v kombinaci s nízkým intelektem působí škodlivě. Je velmi obtížné se tomu vyhnout, ať jdete kamkoli, všude se řeší Facebook. Je to dnešní dobou a zdegenerovanou společností hloupých bytostí, až se oprávněně obávám, co nás ještě čeká.
Uvítal bych žaloby na veřejnoprávní ČT a další subjekty, které ke komunikaci s diváky prosazují soukromou společnost (reklama zdarma) a její aplikaci, která je prokazatelně návyková, škodlivá a dělá z lidí e-zombie, které se tak svou hloupostí a vychytrale nastavenými pravidly (které odsouhlasili, aniž by je četli) stávají největším rizikem nejen pro sebe samotné, ale hlavně pro svoje děti!
ha ha

Zakázat to nelze. Jedinou možností je masové prosazení rovnice facebook=idioti. Zabrání se tak dalšímu růstu kartotéky hloupých oveček, začne jejich odliv a FB zůstane pubertálním dětem, protože nikdo nebude chtít mít nic společného se spolkem idiotů (což FB bezpochyby je) a začne se zase od nuly, protože tak vznikne příležitost pro nějakou jinou sociální síť. Mnozí to již udělali, někteří o tom teprve přemýšlí a byl bych velmi rád, kdyby o tom začali přemýšlet všichni, odznačili se ze všech fotografií a hromadně zrušili svůj cejch idiota.
Proto pěkně prosím všechny zbývající rozumné lidi: Dávejte všude viditelně a slyšitelně najevo, že účast v takové sociální síti, jakou je FB, je něco, za co by se měl člověk stydět, alarmujícím způsobem shazuje jeho důstojnost, krade soukromí a vypovídá o jeho nízkém intelektu, neskutečné hlouposti a řadí ho na úrovneň pubertálních blbečků.
Facebook je zlo a koncentrovaná blbost a pokud se nám podaří tuto myšlenku prosadit nad domnělé pseudo-pozitiva, kterými se mnozí dokola ohánějí, věci se dají do pohybu. Proto linkujte na tento článek, diskutujte a přesvědčujte své okolí, že účet na facebooku je obrovská životní chyba s nedozírnými následky nejen pro vás samotné, ale i pro vaši rodinu a vaše blízké!
Tuhle zvláštní lidskou potřebu být něčím majetkem v něčí databázi dost dobře nechápu a i kdyby se podařilo FB sesadit z trůnu, vznikne jiná sociální síť, kam se všichni přesunou exhibovat. Naštěstí opět bez mé účasti, protože já narozdíl od ostatních touto podivnou úchylkou netrpím. Máme pouze naději, že vznikne jiná sociální síť, která může být lepší, nebo podobná té současné (horší už to být nemůže), protože doba si to žádá.

Články na téma facebook jsou spolehlivým zajištěním příjmu několika nespokojených e-mailů, ve kterých pisatelé nemají odvahu napsat veřejně svůj (často směšný) názor, vyžadují omluvu, vyhrožují, nebo prozrazují způsob, jak přišli ke svému FB účtu a trapně omílají již mnohokrát vyvrácené argumenty a typicky pokládají otázky, které byly v článku již zodpovězeny. Zezačátku jsem na tyto e-maily reagoval, ale asi po třetí zprávě jsem je začal ignorovat. Pokud tedy máte potřebu se vyjádřit k tématu, použijte diskuzi pod článkem, ať se také ostatní pobaví, na e-maily odpovídat nebudu. Děkuji za pochopení.

25 thoughts on “Koncentrovaná blbost”

 1. Zdravím pisatele. V 90% s Tebou souhlasím. Sám jsem na FB nebyl už… cca 1-2 měsíce. Nemám potřebu. 160 lidí, ze kterých jen 4 postují zajímavé informace, ale ne takového rázu, že by mě měly tak moc zajímat. A to jsem tam byl předtím každý den několikrát. Těch zbývajících 10% nesouhlasu je věnováno dobré použitelnosti FaceBooku, kterou však využívá málokdo. Hovořím o akcích, neboli vlastně takovém online kalendáři, který dává vědět různým lidem různé věci a dokáže toho mnohé zařídit. Do plusu tomu hraje právě to, že je na FB připojeno 70% populace naší planety. Lidé to však vzali za špatný konec, a jak ty říkáš, degenerativní působení na mozek se projevilo nejen v psaném textu, ale i bohužel v konverzaci reálného života. Na FB jsem byl 2 roky. Přemýšlel jsem, že odejdu, ale říkal jsem si, že by mi to scházelo. Ano. Scházelo. Týden. Pak jsem si začal užívat dlouho neslýchaného klidu. Žádné otravování. Žádné „náctky“ s jejich „Aojik jax se másh?“, žádné žádosti „lick my lolipop“.
  A toho času najednou….

  Všichni kdo váháte, ale bojíte se, že ztratíte kontakt s lidmi – však máte ICQ / MSN / Jabber / Skype a hlavně – mobil… Co je lepšího, než se s člověkem domluvit v hovoru řečí českou.

  1. Zdravím, s komentářem souhlas na 100%, akorát na to poslední ti řeknu, že především máme na mluvení PUSU. A není nic lepšího než osobní kontakt s diakritikou a bez holých vět

   1. K těmto myšlenkám nemám co říct. Souhlasim asi se vším. Jsem taky zastánce kávy s kamarádkou, pivka s kámošema, grilu na letný s fotbálkem nebo frisbee. ..Souhlasim ale s užitečností FB. Prakticky je to napsané i tady, ale někde jsem přímo četl názor, že FB není špatná věc, pokud je používána inteligentně… Osobně profil mám, ale používám ho právě na sjednání akcí atp. Přeci jen telefon neni zadarmo..
    Ještě mě teď napadlo když slyšim v rádiu Katapulty s jejich „A co děti, mají si kde hrát“? .. no nevim jestli si děti chtějí hrát bez FB… Tomu asi odpovídá i simpsonovská ukázka výše.
    No nic, doufejme v lepší zítřky a začněme u sebe.

   1. Protože jsem v létě dělal dozorce nad dorostencema a abych s nimi byl v kontaktu na domluvu dalšího pobytu v Jeseníkách, tak jsem si většinu (cca 15 lidí) přidal. Předtím jsem byl zvyklý s nimi mluvit jen ústně. Takže mne samotného překvapil styl jejího psaní :-)

    Ještě tak –dodatek ke komentáři–. Po dalších 2,5 měsících už tedy opět na FB jsem, navštěvuji ho tak 2x denně a čistě za účelem posílání PM. Protože ne všechny mám na ICQ a maily kontrolují tak jednou za 3 dny ty osoby :-) Příspěvek jsem tam nevložil od 11.1.2011 a opravdu mi to nechybí ^_^

 2. Nebudu se zapojovat do diskuse, protože v tomhle se naše názory určitě neshodují (avšak rozhodně ne tak značně jako by se s tebou neshodovali lidé, o kterých píšeš). Jenom si neodpustím malý rýp. Každý třetí článek, který zde napíšeš je proti Facebooku a vůbec sociálním sítím a to tak, že už snad víc proti být nemůže…a pod článkem máš tlačítko „Sdílej na Facebooku“ a odkaz na tvůj Twitter účet (já vím, ten si obhajoval). Já jen, že mě to zaujalo. Něco jako kázat vodu a nabízet víno :)

  1. Už se to tu řešilo minule: je to kus kódu, který jsem přidal do šablony a automaticky se zobrazuje pod každým článkem. No a schválně zkus uhodnout, pro koho (hlavně) je tento článek určen a jakou to má souvislost s těmi tlačítky…

 3. No, ac nerad, musim na tento clanek reagovat. Me tohle kriceni proti cemukoliv co me osobne nijak neomezuje prijde jak za dob inkvizice. K tomu k cemu se tady uchyluje Apin je prachsprosty trik diktatoru, mocipanu, vselijakych fundamentalnich vudcu a vzasade kohokoliv, kdo trpi tezkym nedostatkem tolerance a je presvedcen ze pouze jeho nazor je ten pravy a musi se tim ridit i ostatni. Pak se snizuje ke klasickym praktikam hazet vsechny na jednu hromadu, nazyvat je idioty pokud nedelaji to co on povazuje za spravne atd… staci kdyz budou mit v apinove pripade profil na facebooku. Driv se urcite skupine netolerantnich dedu vsevedu nelibily manicky, stacilo zes mel dlouhy vlas a uz jsi mel problemy. Diky bohu za to ze je to za nama a ze temto dedum vsevedum podobni lide si tukaji nenavistny clanky na svych blozich aby ulevili svym problemum a tim to i konci. Me osobne je facebook naprosto ukradeny, je mi jedno kdo tam ma profil, je mi jedno co se tam deje, pokud je to v mezich zakona a nijak me to neomezuje. To ze si tam zakladaj rodice profily svych deti, psu nebo obyvacich sten je mi uplne jedno, pokud by nezakladali tam, zakladali by na blozich ( coz se deje a o cem apin radeji mlci) nebo kdekoliv jinde na internetu. Facebook je totiz internet. Je to jen logicke vyusteni a propojeni komunikacnich programu a osobnich blogu do jednoho celku. Pokud je tedy nekdo proti podstate facebooku, je i v zasade proti samotnemu principu internetu, tedy komunikaci. Co kdo o sobe nebo o svych blizkych odhali, je uz ciste jen jeho zodpovednost, a to je na tom to krasne, ta svoboda. Kdokoliv kdo by chtel internet jakymkoliv zpusobem regulovat, omezovat, zakazovat, urcovat co je spravne a co neni ( samozrejme v mezich zakona) ten nema ve svobodne spolecnosti co delat. Zaverem bych Apinovi popral trosku vice tolerance a predevsim at si najde nejakou bohulibou cinnost, prestane resit nesmyslne problemy a ziska tak lepsi pohled na svet i lidi kolem nej.

  1. Bohužel nejsem takový sobec, jako ty a nemůžu tak jednoduše přehlížet, jak si lidi sobě a svému okolí škodí. Není mi ukradené to, co se děje a snažím se s tím alespoň něco udělat. Jenomže tady nejde o nějaký ideozločin, máničky, nebo o „nesmyslné problémy“, ale o reálné nebezpečí s reálnými následky! Samozřejmě, mohl bych taky sedět se založenýma rukama a tvrdit si, že když se mě to netýká, tak mě to nezajímá. Bohužel takové pokřivené vnímání reality nemám a i té tolerance mám možná víc, než by sis myslel, ovšem i ta někdy dojde a už to trvá nějaký čas. Facebook nadělal z mých kamarádů stádo pitomců, když vlezu třeba do autobusu, je to jako bych se ocitl v blázinci a tady už musí jít nějaká tolerance stranou. Čím ostřejší článek, tím silnější reakce a o to mi jde, protože se mi už několika lidem podařilo otevřít oči a hlavně si ty lidi začali uvědomovat rizika, které bezstarostně přikrmovali svoji zaslepeností a vírou v nějaké nesmyslné a nefunkční zabezpečení a důvěru v lidi, které vlastně vůbec neznají a ani neví, jak nakládají s jejich osobními údaji… Moje snažení přináší ovoce a o to tu jde, což dle tvého komentáře asi nebudeš schopen pochopit. Je to jako kdybys dal dítěti břitvu ať si hezky hraje a pokud s ní nebude obtěžovat zrovna tebe, tak ti to bude ukradené…
   Samozřejmě že i na některých blozích najdeš fotky dětiček a o kterých nemlčím úmyslně, ale proto, že je to jen kapka v moři. Kapka v moři profilů dětí, které svou kvantitou na mnohé působí dojmem, že je to naprosto normální a přirozené a že bych snad měl taky o svém dítěti napsat všechno… Pokud by tu nebyl FB, bylo by i pochopitelně méně fotek a podrobností na jiných webech (které jsou svoji povahou menší zlo, než FB), protože by nebylo normální udělat svému děcku tabulku v databázi, ale naopak jeho údaje chránit..
   Nechci nic omezovat, cenzurovat nebo regulovat. Chci, aby lidi začali přemýšlet a dokázali si domyslet důsledky svého jednání. protože kdyby lidi používali rozum, nemusel bych tyto články psát…

   1. Je naprosto v poradku ze vyjadrujes svuj nazor, klidne se snaz lidi presvedcovat ze Facebook je nebezpecny, upozornuj je, ze je lehce zneuzitelny, pripominej jim, at si chrani sve osobni udaje, kdyz ti to tak strasne lezi na srdci… ale v momente kdy zacne rikat ze lidi co pouzivaji facebook jsou bezrozdilu idioti, a je jedno jestli to myslis vazne nebo to tvrdis pro nejaky ucel, tak uz je to uplne o necem jinem. To je to hazeni vsech do jednoho pytle…. a to bylo to proc jsem reagoval na tvuj clanek. Mimochodem, kdyz ti tak zalezi na ochrane osobnich udaju, uvital bych nejaky clanek o nakupovani na zahranicnich e-shopech, ebankingu, platbach pres internet, spoofingu, podvodnych emailech atd. …tam totiz to riziko zneuziti vcetne miry nasledku je mnohem vyssi nez na facebooku. To tu ale neresis, stale dokola pises pouze o facebooku… proto si myslim ze ten problem bude asi nekde jinde, nez v tvem nadmernem socialnim citeni.

    1. Naprosto s tebou souhlasím, lépe bych to sám nenapsal. Já Apinův blog občas čtu a v některých jeho názorech s ním souhlasím, ale nikdy se mi moc nelíbila forma se kterou své nazory prezentuje, zavání to chvílemi Hulánem.

     Docela mu ale rozumím, dřív jsem býval systémák jako tuhle Apin a hltal jsem jejich anti-establishment filozofii. Ale pak sem začal chodit mezi normální lidi a zjistil, že jsou taky fajn a to, že se nezajímaj o Zeitgeisty, Facebooky apod. z nich nedělá automaticky idioty, prostě se to jen nedostalo do jejich zorného pole.

     Svět je mnohem, mnohem složitější než si myslíme a názory který zastáváme nejsou ty jediné pravé, je to vždy jen jedna strana mince.

   2. Jinak jen dodam, ze nejvetsi svinstva se v historii vetsinou udaly pro vidinu „dobra“… a udaly se v ruku v ruce se stereotypy ci prirazovanim hanlivych oznacenich tem nepohodlnym a nechtenym… tak prosim te tyhle praktiky nekopiruj…
    svoboda je zodpovednost a jak rekl Benjamin Franklin : “ Ten, kdo je ochoten obetovat svobodu pro kousek bezpeci, si nezaslouzi ani svobodu, ani bezpeci“

 4. Kdyz je nekdo tupec a ignorant a jeste se s tim verejne chlubi pred celym svetem, tak si koleduje o pruser…a dobre mu tak. Kazdopadne si myslim, ze driv nebo pozdeji to lidem zacne dochazet. Nebo si zvyknou, tak jako na spoustu jinych podobnych veci. btw, vite ze platite autorskej poplatek OSA za kazdej prazdnej list papiru, prazdny cd nebo fleshku? …. a co jako… lidi si zvyknou

 5. Apine, už delší dobu sleduji Tvůj boj proti Facebooku, sám jsem poměrně dlouho dolával. Nakonec jsem podlehl, a to v podstatě proto, že moji známí začali věšet fotky jenom tam, tak pokud jsem chtěl vidět, musel jsem se regnout…
  Jen by mně tak v té souvislosti zajímalo, Apine, jaký používáte prohlížeč a kde máte a u koho máte mailovou schránku ?

  1. Záleží jak na co. Jako hlavní prohlížeč mám Firefox doplněný několika doplňky, na některé weby nebo fóra mám oblíbenou operu a mám i nainstalovaný chrome, ale ten prakticky vůbec nepoužívám. Mailů mám několik u googlu, pár jich je i na seznamu, něco by se našlo na centrum.cz, atlasu, jeden na tiscali a pak vlastní server :)

   1. Děkuji za odpověď. Ptal jsem se proto, že pravidla Googlu, co se týče shromažďování soukromých údajů, jsou téměř stejně veselá, jako pravidla fb…

     1. Teď je otázka, jestli je lepší, jsou-li má data – když už je na tom profilu sdílím – dostupná nějakému prostému uživateli, nebo jestli si je někdo, kdo má je jak použít, koupí za prachy. Takoví lidé je nehledají na profilech, to je moc práce. Nebo jste myslel zabezpečení fb ? Do toho moc nevidím, přiznám se…
      Jinak taky nesouhlasím, když si třináctiletá holka na profilu uvede celou adresu a telefonní číslo. Ale myslím si, že to je chyba toho děcka a jeho rodičů, spíš než fb…

 6. Na facebooku nejsem, protože je jen k prázdnému tlachání, spamování a zabíjení času. Lepší je Twitter, člověk se tam alespoň něco rozumného dozví a nikdo si tam nehraje na „přátele“.

 7. Naprosto s tebou sohlasím Apine. Jako jeden z mála jsi opravdu prohlédl co je vlastně Fb zač a jaké nebezpečí představuje pro všechny lidi, kteří na něm mají svůj účet.
  FB možná byl z prvu vytvořen pro dobré účely, ale jak se z FB stal celosvětový fenomén, změnil se i účel a osobní údaje na FB se nyní opravdu zneužívají k těm nejhorším účelům. Bylo by opravdu fajn, kdyby si každý člověk uvědomil hrozbu dřív, než mu FB opravdu vymyje mozek a stane se tím IDIOTEM, o kterých píšeš.
  Sám jsem si kdysi vytvářel účet na FB a teď toho lituji. I po smazání účtu zůstali všechny mé osobní informace uloženy na jejich serverech, a může je kdokoli zneužít. Z vlastní blbosti teď vím moc dobře o čem mluvíš a proto máš mou plnou podporu.

 8. Ahoj, souhlasim s tebou Alpine.
  FB sice mám, ale většinou ho mám puštěný jen na pozadí, třeba kdyby někdo psal a taky tam sleduju jednu stránku s vtipy a srandovními obrázky, opravdu dobrá, jen škoda že je na FB.

  jinak používám ChromePlus (chrome vylepšený o pár doplnků v základu a maily mám 2, na google a seznam, kdyby to někoho zajímalo
  pak bych chtěl ještě dodat odkaz na NÉ DEAKTIVACI FB, ale na SMAZÁNÍ ÚČT A TÍM I OSOBNÍCH DAT (teda doufejme, že to tak opravdu funguje :))

 9. Ahoj, souhlasim s tebou Alpine.
  FB sice mám, ale většinou ho mám puštěný jen na pozadí, třeba kdyby někdo psal a taky tam sleduju jednu stránku s vtipy a srandovními obrázky, opravdu dobrá, jen škoda že je na FB.

  jinak používám ChromePlus (chrome vylepšený o pár doplnků v základu a maily mám 2, na google a seznam, kdyby to někoho zajímalo
  pak bych chtěl ještě dodat odkaz na NÉ DEAKTIVACI FB, ale na SMAZÁNÍ ÚČT A TÍM I OSOBNÍCH DAT (teda doufejme, že to tak opravdu funguje :))
  http://technet.idnes.cz/musite-trikrat-kliknout-a-14-dni-pockat-pak-se-facebooku-zbavite-navzdy-1ex-/sw_internet.aspx?c=A110627_173239_sw_internet_pka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..