Přeskočit na obsah

Retenční nabídky českých mobilních operátorů [update]

simČasy se mění a s nimi možnosti, ceny, trh i konkurenční prostředí. Zatímco ještě před rokem si běžný uživatel spílal na nehorázné platby za volání z mobilních telefonů, tak dnes, po mobilní cenové revoluci, a příchodu celé řady virtuálních operátorů, je situace malinko jiná, avšak také trochu nepřehledná a ne tolik uklidňující.
S vývojem času a cen se některé body z mého dřívějšího (tehdy velmi oblíbeného) článku o smlouvání u operátora, můžou už dnes vyškrtnout. Každopádně ten psychologický základ a komunikační předpoklady stále platí. Jen se nemusíte dočkat takových výsledků, jako tomu bylo v dřívějších dobách.

Obecně řečeno, retence už dnes nefungují takovým způsobem, jako fungovaly nedávno. Operátoři jakoby si řekli „dali jsme vám neomezené tarify okolo sedmi stovek, tak co byste chtěli ještě víc“ a v rámci úspor zavřeli krám a zrušili retenční oddělení…

Podívejme se tedy, jak to dnes chodí na retencích a jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými operátory:

O2

Nebudu zastírat, že v dobách „předrevolučních“ mělo O2 jedno z nejhouževnatějších retenčních oddělení na mobilním trhu vůbec. Dnes, když pohrozíte odchodem ke konkurenci, tak vás nijak nebudou přemlouvat. Vlastně nemají ani co nabídnout. O2 má ze svých současných sedmi tarifů pouze tři veřejné. Smlouvání už neexistuje. Na podpultové tarify se musíte poptat sami nebo si je zjistit jinak. Ale ani to není žádný zázrak a větší část zákazníků, která nevyžaduje přímo neomezené volání a sms, velmi těžko hledá v současné nabídce vhodnou alternativu k právě končícím Neonům. Retence fungují pouze na fixní služby (xDSL internet nebo O2TV, případně i tarify na pevné lince), kde si lze vyhádat (většinou na rok) o několik desítek korun výhodnější tarifikaci, než má O2 v oficiálních nabídkách. Pokud chcete výhodnější mobilní volání, tak narazíte. A je úplně jedno, jestli jste firemní zákazník, nebo rezident.
Moje rada: Pokud nevyužíváte žádné další služby od této společnosti a nevyberete si ze stávající nabídky, retence ani nezkoušejte a přejděte k virtuálnímu operátorovi. Pravděpodobně nezměníte síť, ale budete mít na výběr z více možností podle toho, jak voláte.
Ještě bych se krátce zmínil o velmi diskutovaném většinovém odkupu společností PPF. Podle mě to Kellner nekoupil kvůli tomu, aby O2 potopil, ale aby zabránil růstu konkurenčního prostředí. Dle analýz na internetu se v nejbližší době žádné výrazné změny v nabídkách ani cenách nedočkáme. A já to vidím úplně stejně. Podle mého střízlivého odhadu se změn a restrukturalizace dočkáme až v dobách, kdy budou stávajícím zákazníkům končit současné závazky. Do té doby nemá pro O2 žádný větší smysl měnit zaběhlý a osvědčený systém. Letos už to stačilo…

Vodafone

Z dnešního souboje retenčních oddělení bude vítězem právě Vodafone. Musíte ovšem překousnout mnohé známé nedostatky tohoto operátora. Slabé pokrytí signálem na většině území, často nefungující samoobsluha a občasně pravidelné větší výpadky v síti musí společnost kompenzovat alespoň zajímavou nabídkou pro zákazníky se zaječími úmysly. Přiznám se, že na retenční Vodafonu zase tak často nevolám, ale z dosavadních poznatků můžu říci, že se ledasčemu přiučili od tehdejšího O2. Dobrou zprávou je, že na retencích můžete dostat leckdy zajímavé nabídky, tou špatnou jsou závazky. Velmi vzácně a individuálně podle své zákaznické historie dostanete výhodnější službu i bez závazku.
Přirovnání k turecké tržnici je zde tedy na místě, protože pokud k volání a sms nepožadujete například internet v mobilu, neměli by vám ho nutit. Zde je to ale opět velmi individuální a dosud mi není moc jasné, jak a kam vás přepojí, protože když budete mluvit s vícero telefonisty, tak každý vám nabídne něco jiného. Jeden bude nabízet extra minuty, jiný žádné zvýhodnění mít nebude, jen zvýhodněný telefon, ovšem se závazkem. Obecně ale s cenou se moc hýbat nebude, spíše vám přidají na datech nebo volných minutách do zahraničí. Nejvíce tedy rozesmutní rychlost mobilního internetu po vyčerpání FUP.
Moje rada: Zkuste Tarifomat, pokud si ani zde nevyberete, začněte studovat nabídky virtuálních operátorů. Přinejmenším si pomůžete alespoň tím, že budete fungovat na spolehlivější síti.

T-Mobile

T-mobile má nejdelší čekací časy na lince. Přednostní přepojení za poplatek jsem neměl odvahu zkoušet a posílení kapacit by společnosti určitě neuškodilo. Když už se nakonec někomu dovoláte, může se stát, že budete mluvit s nedostatečně proškolenou operátorkou a celý rozhovor může působit lehce bizarně. To je také jeden z faktorů, proč jsou nejnasranější majitelé mobilních telefonů právě zákazníci T-mobilu. Když se mě tehdy před lety operátorka ptala, proč od nich utíkám, tak na odpověď „Protože máte v reklamě Kotka“ neměla argument…
Veřejná nabídka tarifů je takřka identická s nabídkou O2. Chybí mu ale zvýhodnění ke stávajícím službám (protože xDSL internet provozuje po kabelech Telefónicy) a jediný rozdíl oproti O2 je levnější MMS (používá to vůbec někdo?) a trochu vyšší mobilní internet u tarifů. T-mobile se sice honosí tím, že má nejrychlejší mobilní síť, k čemu to ale zákazníkovi je, když po vyčerpání FUP je jejich rychlost takřka nepoužitelná…
Pokud si na tyto neduhy budete stěžovat na retencích, tak zjistíte, že na tom budete stejně jako u O2, vlastně jen o dost hůř. T-mobile se u O2 inspiroval nejen u tarifů a splátkování nezvýhodněných telefonů, on okopíroval i retence! Prostě při dožadování lepších parametrů vašeho tarifu nepochodíte! Stejně tak jako u O2 vám maximálně nabídnou přisypání balíčků volných minut, dat nebo sms navíc, avšak za běžné ceny.
Moje rada: Všechno si dobře propočítejte. I kdybyste využívali od T-mobile xDSL internet (což je kapitola sama pro sebe), žádné další zvýhodnění nemůžete očekávat. O2 má alespoň Extra výhody, T-mobile nemá vůbec nic a ani není originální. Technicky vyspělou síť T-mobilu si můžete užívat i přes virtuálního operátora.
Update: Je možné, že i tento článek trochu popíchnul vedení T-M a v roce 2014 se při troše štěstí na retencích dovoláte zajímavých úprav stávajících služeb. nepotřebujete internet v mobilu? Co takhle neomezené volání a sms bez ivm za krásných 499Kč? Na tuto nabídku jsem už několikrát narazil při vypovídání služeb nebo uvolňování čísla pro přechod k jinému operátorovi. Z e-mailových reakcí od vás čtenářů se dozvídám, že se dají vyhádat i jiné zajímavé nabídky. Rozhodně to je krok správným směrem a TM si tak alespoň trochu napravuje špatnou reputaci…



Po zavedení Free tarifů u O2 a logickém a nevyhnutelném opičkování zbylých dvou operátorů se na retence tak často nevolá. Musím se přiznat, že moje osobní zkušenosti s retencemi nejsou tohoto času tak bohaté, jako tomu bylo dříve a tak jsem při sepisování těchto poznatků čerpal především z diskuzních fór, kde si uživatelé sdělovali své vyhádané výsledky na infolinkách svých operátorů. Přesto je to docela zajímavý pohled do současných nabídek našich mobilních operátorů.
Jestli jste rozhodnutí jít si vyhádat lepší ceny na telefonování nebo data, znovu vás odkáži na dnes již ne tolik aktuální, ale stále přínosný starší článek na toto téma. Pokud máte i vy vlastní zkušenosti s dohadováním lepších podmínek se svým operátorem (ať už na pobočce nebo po telefonu), budu velmi rád, pokud se s nimi podělíte v diskuzi pod článkem.
Sami vidíte, že pokud nemáte u určitého operátora vícero služeb dohromady nebo alespoň přátel, kterým nejčastěji voláte, bude lepší si vybrat z nabídky virtuálního operátora, nebo si počkat na čtvrtého hráče, kterého se zřejmě ale jen tak ještě nedočkáme (jestli vůbec).

2 komentáře na “Retenční nabídky českých mobilních operátorů [update]”

  1. Letmo jsem pročetl nabídku T-Mobile, protože operátora využívám… a je zjevné, že autor článku si nezjistil vůbec žádné informace. Osobně jsem platil za xDSL 2 roky 200 Kč s DPH a nyní by mě čekala cena 350 Kč. Za tu cenu to O2 nemá ani náhodou. A co o programu Našim, to autor také neslyšel? Je to jako článek typu Jedna paní povídala

    1. … je zjevné, že autor komentáře si nevšiml data publikování článku…
      Je možné, že jsi za xDSL od TM platil ve své době 200Kč, byly různé promo akce, kombinace slev atd, ale v té době byla pro obyčejné smrtelníky běžná nabídka xDSL internetu u TM 400-500Kč (živil jsem se tím, tak o tom něco vím ;)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..