KLF Manuál

Bill Drummond a Jimmy Cauty budou pro jedny blázni, kteří spálili milion liber v krbu, pro jiné budou nesmrtelnými postavami hudební historie. I můj hudební rozvoj byl na počátku devadesátých let poznamenán a formován mj. těmito dvěma chlapíky, které asi budete lépe znát pod názvem The KLF.

Bill a Jimmy se rozhodli (vedle hromady dalších šíleností), že sepíšou o své cestě na vrchol hitparád Manuál, jak se prakticky od nuly, bez peněz, zázemí a talentu vypracovat ke svému Číslu jedna, aniž by někdo z nich kdy zahrál jediný tón. Možná to zní podivně, ale je to tak a zástupy hudebníků, kteří se řídili jejich Manuálem a jejich song dosáhl prvních míst v různých hitparádách, jsou dostatečným důkazem toho, že to tak skutečně funguje.
I třeba takový Petr Kotvald se svým hitem Mumuland sice překladatelům knihy popřel, že by se Manuálem řídil, ale kdesi jinde jsem četl, že právě tenhle hit byl inspirován Manuálem od KLF. A jakpak by ne, vždyť už sám název je do očí bijící vykrádačka All Bound For Mu Mu Land z Justified And Ancient a skladba má hitové ambice díky formulce, která je popisována právě v Manuálu. Ač byl Kotvaldův Mumuland sebevětším hitem, já jsem ho bytostně nesnášel, nejen kvůli vykradenému názvu, ale hlavně kvůli tomu, že Manuál opravdu zafungoval a pubertální sousedovic děvče si tenhle hit Číslo jedna neustále dokola pouštělo nahlas na svém kazeťáčku od rána do noci, takže se mi docela zajídal…

Manuál vznikl před více jak 20 lety, čemuž odpovídá pojetí knihy, odkazované reálie, hudební pořady a časopisy, tehdejší technické vybavení nahrávacích studií a celé je to vlastně cíleno pro britské čtenáře. V roce 1988 ještě masivně frčely gramofonové desky a kazety (jo to byl časy;), audio CD byl luxus a nikdo si nedokázal ani představit, že trh s hudebními nosiči jednou bude válcovat formát MP3. I tak se v samotném principu tvorby Čísla jedna za ty roky příliš nezměnilo a v Manuálu jsou trefně a s nadhledem popisovány věci, události a principy, které spolehlivě fungují dodnes (např. zmínka o fungování bank, z čehož máme dnes celosvětovou finanční krizi). Manuál radí nejen jak vytvořit track s ambicemi na Číslo jedna, ale také na co se připravit, co je nezbytné si do začátku sehnat, jakými lidmi se obklopit a jak s nimi jednat.

Podíváte-li se na první příčky hitparád dnes (a neudělá-li se vám špatně), najdete u něčeho méně, u něčeho více, inspiraci z toho, co je popisováno v Manuálu. Časový odstup 22 let je dost propastný a v dnešní době si může každý přizdisráč doma na počítači naklikat skladbu podle svého gusta. Nemusí se ale dostat na Číslo jedna, i když se bude řídit Manuálem. Do skladby je potřeba vložit trochu víc, než je bezduché splácání několika smyček, trendy zvuků a žádaných tanečních riffů. Autor do skladby musí dát také něco ze sebe, mít určité know-how…. a ta energie, sexuální náboj a autorovo charisma musí být z tracku cítit. To neumí jen tak někdo, Manuál ale dokáže nasměrovat správným směrem.

Více informací o této brožurce a odkazy na obchody, kde se dá koupit je na stránce www.klf-manual.cz. Zájemci o koupi by neměli příliš váhat, na pultech je už druhý dotisk a i ten bude brzy rozebrán…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..